Unia Europejska w ostatnich latach mocno zainteresowała się elektroniką użytkową. W pierwszej kolejności pojawiły się regulacje dotyczące portów w drobnej elektronice użytkowej, w szczególności smartfonach. Tym razem przyszedł czas na konsole przenośne — i już za kilka lat może nas czekać spora rewolucja.

Koniec z niemożliwymi do samodzielnej wymiany bateriami?

Zgodnie z nowymi przepisami UE, już niedługo jedynym akceptowalnym standardem ładowania dla drobnej elektroniki będzie USB-C – i tak, oznacza to, że iPhone’y będą musiały zrezygnować z portów Lightning. Dzięki temu użytkownicy nie będą potrzebowali różnych typów złączy i ładowarek dla swoich urządzeń, co ma z kolei zmniejszyć zapotrzebowanie na te akcesoria.

Skoro to już zostało załatwione, wspólnota zabrała się za kolejne kroki, które mają zapobiegać produkcji elektrośmieci i pozytywnie wpłynąć na pozycję konsumentów na rynku. Tym razem chodzi o zapewnienie, aby użytkownicy sprzętów elektronicznych mogli z łatwością wymieniać w nich baterie. Dokładniej mówiąc, „przenośne baterie wbudowane w urządzenia powinny umożliwiać wyjmowanie i wymianę przez użytkownika końcowego”.

Aktualnie w przypadku wielu urządzeń wymiana baterii jest niemożliwa lub wymaga specjalistycznego sprzętu i w związku z tym jest wykonywana głównie w serwisach, a nie domowymi sposobami. Nowa regulacja odnosi się zarówno do konsol przenośnych, jak i m.in. smartfonów, a także baterii w samochodach, skuterach i hulajnogach elektrycznych.

Regulacja wejdzie w życie za kilka lat

Nowe zasady będą dotyczyły produktów wprowadzanych na rynek od 2027 roku, co oznacza, że producenci sprzętu mają jeszcze trochę czasu, aby dostosować się do tych reguł. Starsze modele, wprowadzone na rynek przed tą datą, będą mogły być cały czas sprzedawane.

Czego dokładnie Unia Europejska będzie wymagać od producentów? Opisano to tak:

Baterię przenośną uważa się za łatwą do usunięcia przez użytkownika końcowego, jeżeli może ona zostać usunięta z produktu przy użyciu narzędzi powszechnie dostępnych, bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi, chyba że zostały dostarczane bezpłatnie z produktem — Rada Unii Europejskiej

Prace nad tymi regulacjami trwały już długie lata. Wszystko zaczęło się od wniosku Komisji Europejskiej w grudniu 2020 roku. Następnie Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski zajęły w tej sprawie swoje stanowiska i rozpoczęły się negocjacje, które miały za cel wypracowanie konsensusu.

Porozumienie zostało przyjęte na posiedzeniu plenarnym przez Parlament Europejski 14 czerwca 2023 roku, a teraz ostatecznie zatwierdziła je Rada. W związku z tym zegar dla producentów elektroniki, w tym handheldów, takich jak Steam Deck czy Nintendo Switch. Dajcie znać, co Wy o tym wszystkim sądzicie!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *