
Jeśli szukasz porady odnośnie tego, jak ustawić antenę naziemną DVB-T2, to jesteś w odpowiednim miejscu. Dziś przybliżamy to zagadnienie, prezentując prostą instrukcję. Dzięki temu nie będziesz musiał korzystać z usług fachowca. Samodzielne uzyskanie wysokiej jakości sygnału cyfrowego jest jak najbardziej możliwe i wbrew pozorom nieskomplikowane! Dowiedz się, jak to osiągnąć!
Podstawowe informacje na temat montażu anteny naziemnej
Antena DVB-T2 umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli chcesz mieć dostęp do darmowych kanałów na swoim TV, musisz odnaleźć optymalny kierunek ustawienia anteny względem najbliższego nadajnika. Wybór właściwej anteny jest uzależniony od odległości przekaźnika od Twojego domu. Można użyć anteny pokojowej bądź zewnętrznej.
W drugim przypadku idealny będzie sprzęt, który służy do odbierania telewizji analogowej. Warto zaznaczyć, że przy takim wyborze z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie trzeba dokupić wzmacniacz sygnału. Otóż sygnał z nadajnika trafia przez antenę do dekodera. W nowych telewizorach odbiornik jest wbudowany, ale w starszych modelach zakupionych przed 2011 r. nie ma go, co wywołuje konieczność zakupu dekodera zewnętrznego.
Jego cena waha się w granicy od 100 do około 200 złotych i jest uwarunkowana oferowanymi funkcjami. Taki tuner musi być połączony z anteną poprzez przewód i końcówki koncentryczne. W ustawianiu przekaźnika w pokoju dobrze sprawdzi się specjalistyczny miernik sygnału.
Poza wymienionymi elementami przydatna będzie aplikacja mobilna, która w istocie ułatwi wyszukiwanie nadajników w pobliżu. Gdy planujesz regulować przekaźnik na zewnątrz, raczej będziesz potrzebować pomocnika kontrolującego efekty Twoich działań przed TV.
Ustawianie anteny TV naziemnej zewnętrznej krok po kroku
Ustawienie anteny naziemnej kierunkowej, panelowej, dookólnej oraz szerokokątnej wymaga zaangażowania dwóch osób. Jedna musi zająć się regulowaniem kierunku, natomiast druga sprawdzać postępy procesu na telewizorze. Obejdziesz się bez wsparcia w momencie, gdy będziesz dysponować miernikiem sygnału.
Na sam początek musisz dowiedzieć się, gdzie umieszczony jest najbliższy nadajnik DVB-T2. W tym względzie najlepiej opierać się na potwierdzonych danych, na podstawie których uzyskasz nienaganny sygnał. Listę wszystkich odbiorników na terenie kraju znajdziesz bezproblemowo w Internecie. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z dostępnych aplikacji mobilnych. Dodatkowo możesz ułatwić sobie zadanie, spoglądając na to, w jaki sposób Twoi sąsiedzi mają zamontowaną antenę.
Ta powinna być umocowana w najwyższym możliwym dostępnym punkcie, najlepiej na dachu, ale możesz to zrobić również na elewacji budynku bądź balkonie. Najistotniejszą sprawą jest to, aby pomiędzy nią a nadajnikiem nie znajdowały się żadne przeszkody typu wysokie drzewa, inne obiekty itp. Jeśli coś ją zasłania, można zastosować maszt w celu jej podniesienia ponad przeszkody terenowe. Gdy masz już wybrane dla niej miejsce, możesz przejść do kolejnej fazy.
Na dalszym etapie musisz skierować antenę bezpośrednio w stronę najbliższego nadajnika DVB-T2. W tym czasie ktoś przed TV musi wejść w ustawienia i odnaleźć stan odbieranego sygnału. Twoim zadaniem z kolei jest przesuwanie anteny w lewo i w prawo o kilka mm. Pamiętaj jednak, by robić to powoli, przeczekując kilka sekund przed każdym kolejnym przesunięciem.
Ma to na celu aktualizowanie sygnału docierającego do telewizora. Kluczowym elementem jest bez wątpienia precyzja. Jednostka udzielająca pomocy powinna skoncentrować się zarówno na sile, jak i jakości przesyłu. W chwili, gdy obie wartości będą na jak najwyższym poziomie, musisz dokręcić śruby mocujące antenę. Urządzenie zewnętrzne przymocujesz na specjalnym uchwycie za pomocą kołków rozporowych. Możesz też wykorzystać balustradę balkonową, nie wiercąc otworów w murze.
Ustawienie anteny tv naziemnej pokojowej
Specyfika anteny pokojowej warunkuje jej ustawienie w przestrzeni domowej. Oczywiście miejsce nie może być przypadkowe, bowiem powinno odznaczać się wysoką jakością przesyłanego sygnału. W wyznaczeniu najlepszej lokalizacji wspomoże Cię specjalistyczny miernik, a jeśli nie posiadasz go, nie pozostaje Ci nic innego, jak odnalezienie jej metodą prób i błędów.
Ekspozycja przekaźnika nie powinna być zakłócona poprzez częsty ruch ludzi znajdujących się wewnątrz domu, ale też przez meble. Sugerujemy ustawienie anteny przy oknie w suchym miejscu, a następnie unieruchomienie jej. Liczne modele nadają się do mocowania, wówczas można je przymocować na stałe do parapetu czy też ściany, co sprzyja pozyskaniu lepszego przekazu.
Antena zewnętrzna czy pokojowa – co lepsze?
Rozwiązanie w postaci anteny przeznaczonej do montażu w domu jest z pewnością łatwiejsze do zastosowania. Zainstalowanie anteny pokojowej nie trwa zbyt długo i nie wymaga wkładania większego wysiłku. Poza tym jej montaż nie wpływa na estetykę zewnętrzną domu. Należy jednak mieć świadomość, że siła sygnału jest nieco słabsza, a do prawidłowego działania nierzadko niezbędny jest wzmacniacz antenowy.
Z kolei zewnętrzna antena telewizyjna charakteryzuje się mocniejszym odbiorem cyfrowego sygnału. Pragniemy zaznaczyć, że zasięg jest zdeterminowany między innymi rodzajem sprzętu. Anteny dookólne, kierunkowe i szerokokątne nie wymagają wzmocnienia sygnału.
Przewaga anten mocowanych na zewnątrz nie wynika jedynie z lepszej jakości przekazu, ale też ze zwiększonej redukcji zakłóceń. Wadą jest niewątpliwie trudność montażu. Instalowanie ich na dużych wysokościach jest niebezpieczne i wymusza uzyskanie pełnego skupienia. Kwestią sporną mogą być walory wizualne budynku.
Ustawianie anteny naziemnej – aplikacja
W aplikacji mobilnej, o której już wspominaliśmy, poza informacją, w jakim kierunku ustawić antenę telewizji naziemnej, osiągając najkorzystniejsze parametry, dowiesz się, które z kanałów możesz odebrać na swoim telewizorze.
Mówimy o takich aplikacjach, jak np. DVB-T Finder oraz EmiMaps, działających na Androidzie i iOS. Są one zupełnie darmowe. Po ich uruchomieniu w pasku górnym musisz zaznaczyć interesujący Cię MUX, a w pasku wyszukiwarki wpisać miejscowość, aby sprawdzić, w zasięgu którego nadajnika znajdujesz się.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik pomoże Ci w ustawieniu anteny naziemnej. W naszym przekonaniu, sprawa jest dziecinnie prosta. Pełen komfort zapewnisz sobie, prawidłowo konfigurując ustawienia. Odbierając telewizję zyskasz dostęp do szerokiej kanałów, a tym samym zdobędziesz najlepszą jakość odbioru programów telewizyjnych.
WARTO PRZECZYTAĆ:





