Xiaomi lubi od czasu do czasu pokazać jakiś zupełnie nietypowy koncept, nad którym pracuje. Część nowych rozwiązań prędzej czy później trafia do wersji konsumenckich, natomiast część trafia do szuflady. Przeczuwamy, że ten smartfon z zamontowanym pełnowymirowym obiektywem marki Leica należy do tej drugiej kategorii.

Xiaomi 12S Ultra Concept współpracuje z obiektywem poprzez adapter

Gdyby był pierwszy kwietnia, stwierdzilibyśmy, że tym konceptem Xiaomi próbuje strollować amatorów fotografii, wymagających cudów od małych smartfonowych obiektywów. Dzisiejsza data jest jednak zupełnie inna, a projekt wydaje się być stworzony całkiem na serio, chociaż nie powiedziane, że cokolwiek w tym stylu będzie kiedykolwiek dostępne do zakupu.

xiaomi 12s ultra concept
Źródło: Xiaomi

Xiaomi 12S Ultra Concept jest, jak sama nazwa wskazuje, prototypem stworzonym na bazie modelu 12S Ultra, który już sam w sobie ma naprawdę pokaźną wysepkę na aparaty. Producent po prostu umieścił po środku rzeczonej wysepki dodatkowy sensor typu 1 o rozdzielczości 50,3 megapiksela, do którego poprzez adapter da się podłączyć pełnowymiarowy obiektyw Leica M. Urządzenie w pełni go akceptuje i pozwala, przynajmniej w teorii, robić zdjęcia na kompletnie innym poziomie.

ultra concept
Źródło: Xiaomi

Jedno takie cacko jest warte niemal 200 tysięcy złotych

Na pierwszy rzut oka 12S Ultra Concept może wyglądać niewygodnie i niepraktycznie, ale trzeba zaznaczyć, że obiektyw przedstawiony na zdjęciach nie jest przytwierdzony do urządzenia na stałe i można w każdej chwili go zdjąć. Wtedy sprzęt normalnie zmieści się w kieszeni i będzie przypominał każdy inny smartfon.

Pytanie tylko, jak wygodne byłoby robienie zdjęć z tak małym telefonem obciążonym tak dużym obiektywem. Tego typu gadżet przydałby się głównie bardziej profesjonalnym fotografom, a ci zapewne tak czy inaczej woleliby mieć normalny aparat niż smartfon z tym samym obiektywem.

Xiaomi wyprodukowało 12S Ultra Concept w ilości 10 sztuk, przy okazji pracy nad wspomnianym 12S Ultra, który trafił do regularnej sprzedaży. Każda z nich ma być warty około 300 000 juanów, czyli ~199 100 złotych – na sporą część tej kwoty składa się zapewne dołączany do zestawu wspomniany obiektyw marki Leica.

Sprzęt miała okazję przez pewien czas testować grupa influencerów i wygląda na to, że faktycznie działa to w praktyce, aczkolwiek na ile dobrze, to już trudniej ocenić. Wydaje się wątpliwe, aby w najbliższym czasie tego typu rozwiązania trafiły do egzemplarzy konsumenckich, ale i tak tego typu eksperymenty są warte uwagi.

Co Wy sądzicie o Xiaomi 12S Ultra Concept? Uważacie, że ten sprzęt miałby rację bytu, a jeśli tak, to komu by się przydał? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *