Amerykańska Komisja Handlu już od pewnego czasu zastanawia się, czy pozwolić na zakup Activision przez Microsoft. Sony jest mocnym przeciwnikiem tej transakcji — twierdzi, że obawia się monopolu ze strony Microsoftu, m.in. w zakresie popularnej serii Call of Duty. Twórcy PlayStation przekazali Komisji, że milion posiadaczy ich konsol używa ich… tylko i wyłącznie do gry w COD-a.

Miliony używają PS-ów niemal wyłącznie jako urządzeń do gry w Call of Duty

Takie rewelacje wynikają z maila, którego Jim Ryan, szef PlayStation, wysłał do Komisji. Amerykański sąd zdecydował się go upublicznić — poniekąd. Część ujawnionego dokumentu zawierająca dane o użytkownikach PlayStation została zamazana, ale przy użyciu niezbyt skutecznego pisaka. Krótko mówiąc, ktoś prawdopodobnie zaliczył wpadkę.

Ryan w swojej wiadomości podkreślił między innymi, że w 2021 roku aż 1 milion posiadaczy konsol PlayStation spędziła 100% swojego łącznego czasu gry w produkcjach z serii Call of Duty. Jeśli tego by było mało, aż 6 milionów graczy spędziło w tamtym roku przy COD-ie ponad 70% swojego łącznego czasu gry.

Prezes PlayStation chciał w ten sposób zasygnalizować, że wiele osób kupuje PlayStation tylko po to (lub w dużej mierze), aby grać w Call of Duty. Jeśli więc po zakupie Activision Microsoft uczyniłby COD-a tytułem ekskluzywnym tylko dla swoich systemów, teoretycznie niektórzy gracze mogliby odstępować od zakupu konsol Sony.

Czy PlayStation rzeczywiście boi się utraty COD-a? Microsoft uważa, że nie

W omawianym mailu do FTC Jim Ryan twierdził, że utrata Call od Duty jest dla PlayStation realnym zagrożeniem — i w związku z tym Komisja powinna zablokować transakcję. Jednak prawnik Microsoftu przedstawił sądowi inną wiadomość, którą Ryan rzekomo wysłał do Chrisa Deeringa, czyli byłego szefa europejskiego oddziału PlayStation.

E-mail miał został wysłany zaledwie 2 dni po tym, jak publicznie ogłoszono zamiar przejęcia Activision przez Microsoft. Wynika z niego, że Ryan wcale nie obawia się, iż COD zniknie z PlayStation. Wiadomość zawiera między innymi takie stwierdzenia:

Tu wcale nie chodzi o gry na wyłączność. Myślą o czymś większym i mają pieniądze na takie ruchy.

Spędziłem sporo czasu z [dyrektorem generalnym Microsoft Gaming, Philem Spencerem] i [dyrektorem generalnym Activision Blizzard, Bobbym Kotickiem] w ciągu ostatniego dnia i jestem prawie pewien, że nadal będziemy widzieć [Call of Duty] na PlayStation przez jeszcze wiele lat”.

Warto przypomnieć, że Micosoft zawarł już 10-letnie porozumienia m.in. z Nintendo i Nvidią, zgodnie z którymi nawet, jeśli transakcja dojdzie do skutku, Call of Duty jeszcze przez długi czas będzie dostępne m.in. w chmurze. Z Sony jednak nie udało się podpisać takiej umowy. Microsoft twierdzi, że próbował, ale PlayStation nie było zainteresowane.

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *