Nowym trendem wśród topowych amerykańskich TikTokerów jest bez wątpienia zakładanie podcastów. W ostatnim czasie zdecydowały się na to największe gwiazdy tej platformy, siostry D’Amelio, a także dziesiątki innych mniej lub bardziej popularnych twórców. Z czego ten trend wynika i czy ma szansę trafić do Polski?

TikTok jest zbyt ograniczoną formą dla wielu twórców – i zbyt kiepsko płatną

Zadaniem TikToka jest uchwycenie krótkiego momentu w czasie. Platforma ta doskonale nadaje się do krótkich, zabawnych filmików, tańca i wygłupów, ale niekoniecznie sprawdza się, kiedy twórcy mają coś bardziej złożonego czy poważnego do powiedzenia.

TikTok nie jest najłatwiejszą platformą dla twórców do zmonetyzowania. Nawet topowi twórcy treści z dziesiątkami milionów obserwatorów zarabiają co prawda sporo w porównaniu do “zwykłych” ludzi, bo nawet kilka milionów dolarów rocznie, ale wciąż jest to stosunkowo niewiele w porównaniu do osób z podobną ilością obserwatorów na przykład na YouTube, gdzie da się zarobić znacznie, znacznie więcej.

Do tego niedługo TikTok może zostać w Ameryce po prostu zakazany. Prezydent Donald Trump toczy w tej sprawie batalię z amerykańskimi sądami i nic jeszcze nie jest pewne. Z oczywistych względów wśród amerykańskich TikTokerów budzi to spory niepokój – może się w końcu okazać, że z dnia na dzień ich wielomilionowa widownia wyparuje.

Wielu z nich ma także konta na innych portalach społecznościowych, jak Instagram czy Twitter, ale to właśnie na TikToku (i dzięki niemu) są najlepiej rozpoznawalni. Podcasty są długą formą, która pozwala rozwinąć skrzydła i omawiać to, co tylko chcemy – sport, książki, telewizję, sytuacje ze swojego życia czy cokolwiek innego. Możliwości są niemal nieograniczone.

TikTorzerzy zdążyli już osiągnąć pewne sukcesy ze swoimi podcastami

Na początku wspomniano siostry D’Amelio. Większość Polaków, nawet tych aktywnych na TikToku, mogła o nich nie słyszeć, ale w Ameryce to prawdziwe celebrytki. 16-letnia Charli ma na TikToku rekordowe 93.5 miliona obserwatorów. Razem z 19-letnią siostrą Dixie zdecydowała się, wspólnie z firmą Rable, stworzyć podcast o nazwie 2 Chix, w którym opowiadają one o swoim życiu. Podcastowi już udało się wbić do “top 10” podcastów na platformie Apple.

18-letni Josh Richards, popularny TikToker, uruchomił podcast BFF z 43-letnim Dave’em Portnoyem i już zdążył on zagościć na 6 pozycji na zestawieniu podcastów Apple. Jeszcze lepiej radzi sobie kolejny podcast Josha, The Rundown, prowadzony z innym TikTokerem Noahem Beckiem – on zdołał dosięgnąć 3 pozycji na tej samej liście.

Kolejnym ciekawym przykładem jest 20-letnia Addison Rae Easterling, posiadająca na TikToku nieco ponad 65 milionów obserwatorów, która jakiś czas temu uruchomiła ze swoją mamą Sheri podcast Mama Knows Best.  Przykłady można mnożyć i mnożyć, a bez wątpienia cały czas będą pojawiać się kolejne projekty.

Konkurencja jest ostra

Posiadanie legionu fanów z TikToka, którzy mogą się zainteresować podcastem daje TikTokerom przewagę, ale wciąż sukces nie jest zapewniony. Wśród podcastów panuje bowiem ogromna konkurencja. Tylko w ciągu 10 pierwszych miesięcy 2019 roku zadebiutowało nieco ponad 190 000 nowych podcastów, a teraz, w erze pandemii, możemy spodziewać się jeszcze większej popularności tej formy tworzenia treści.

TikTokerzy konkurują nie tylko z profesjonalnymi podcasterami, ale też bardziej tradycyjnymi celebrytami, gwiazdami kina czy telewizji, które również zakładają coraz częściej swoje własne podcasty. Wśród gwiazd, które zdecydowały się na taki krok, można wymienić między innymi RuPaula, Aleca Baldwina i Annę Faris.

Czy w Polsce również zobaczymy taki trend? Jest to z pewnością możliwe. Niektóre bardzo popularne w naszym kraju gwiazdy TikToka już próbują swoich sił na innych platformach, m.in. na YouTube. Koniecznie dajcie znać, co sądzicie o tym trendzie wśród amerykańskich TikTokerów i czy może słuchacie któregoś z ich podcastów!

WARTO PRZECZYTAĆ:

TikTok Już dzisiaj zniknie z TikToka większość hitów muzycznych!
Użytkownicy TikToka mogą doznać dzisiaj szoku, ponieważ z platformy znikną najpopularniejsze tytuły piosenek, które wyszły spod szyldu Universal Music. Wiadomo, że powodem jest nieprzedłużenie kontraktu
tiktok ai Twórcy TikToka tworzą własny model Al? OpenAl zablokowało ich konto!
OpenAl zablokowało konto twórców TikToka, czego powodem jest naruszenie licencji. O co dokładnie chodzi? Przyjrzeliśmy się sprawie! Konto ByteDance naruszyło licencję O TikToku nieustannie się
tiktok TikTok testuje możliwość bezpośredniego dawania napiwków twórcom
TikTok ma już opcję dawania napiwków twórcom, ale póki co jedynie w czasie live’ów, czyli nadawania na żywo. Teraz jednak testowany jest bardziej uniwersalny wariant,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *