Ostatnich kilka lat przyniosło niesamowity rozwój ekranów. Gdy już myśleliśmy, że jakość obrazu “stanęła” na 4K i wiele wody upłynie, nim ekrany 8K będą miały jakikolwiek sens, okazało się, że jakość obrazu można poprawić za pomocą rozwoju technologii odpowiadającej za ekrany. Technologia OLED to prawdziwa rewolucja w porównaniu do przestarzałych ekranów LED, natomiast AMOLED to jeszcze nowsza technologia bazująca na technologii OLED.

Chociaż AMOLED to ulepszona wersja diod OLED, to jednak te technologie występują aktualnie równocześnie, gdyż cechują się różnymi właściwościami. Skoro tak, nachodzi pytanie: jakie są różnice OLED vs AMOLED?

Czym jest OLED?

OLED to skrót od angielskiej nazwy organic light-emitting diode, co po polsku znaczy organiczna dioda elektroluminescencyjna. Za pomocą skrótu OLED oznacza się klasę wyświetlaczy, które są technologicznie bardziej zaawansowane niż LED (nie należy mylić wyświetlaczy LED z diodami LED do oświetlenia, które można spotkać np. w fotelach gamingowych LED) i wcześniejsze ekrany. Rozpowszechniły się dzięki zastosowaniu ich w smartfonach, aczkolwiek od kilku lat coraz bardziej rozpychają się łokciami na rynku telewizorów.

Diody elektroluminescencyjne używane są jako źródło światła, dzięki czemu są wyjątkowo cienkie, gdyż nie trzeba ich podświetlać. Samoistnie generują światło, a to przekłada się na najlepszy możliwy współczynnik kontrastu i prawdziwą czerń.

Metoda produkcji jest dość “prosta”. W procesie podobnym do drukowania drukarką atramentową na płytę bazową nakładani się warstwa składająca się z diod-pikseli w trzech lub czterech barwach (RGB lub RGB + biały). Dodatkowo stosuje się warstwę pośrednią dla podniesienia sprawności i jasności ekranu.

Czym jest AMOLED?

W wielkim skrócie AMOLED to ulepszona wersja OLED, skrót od Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode lub Advance Matrix OLED. Ekrany AMOLED cechują się podobnie jak OLED bardzo dobrym oddaniem głębi kolorów i wyraźną czernią. Dodatkowo udało się osiągnąć nawet niższy pobór prądu, niż w ekranach OLED.

Ekran AMOLED możecie kojarzyć z telefonów komórkowych, które mają funkcję “Always On Display”. Często wykorzystywana np. do wyświetlania godziny lub czytnika linii papilarnych na ekranie blokady za pomocą pikseli, które mogą być podświetlone, kiedy całość ekranu jest wyłączona.

AMOLED vs OLED – Zalety i wady obu technologii

Najłatwiej porównać obie technologie przyglądając się ich zaletom i wadom, parametry techniczne są dosyć podobne. Jak się prezentuje porównanie AMOLED vs OLED?

Wyświetlacz OLED – najważniejsze cechy

Zalety wyświetlaczy OLED:

  • Największy i najlepszy kontrast kolorów wśród obecnych technologii (znajdziemy je np. w konsolach Nintendo Switch OLED)
  • Możliwość zakrzywienia powierzchni ekranu. Jako podłoże trzeba wykorzystać odpowiednio elastyczne i lekkie podłoże
  • Światło nie jest zatrzymywane przez filtry polaryzacyjne jak w ekranach LCd, co przekłada się na większą jasność i skalę barw
  • Ma bardzo duży kąt widzenia. Kolor będzie odpowiedni w zakresie nawet ok ~170 stopni
  • Niższy czas reakcji (niż ekranów LED)
  • Są bardziej przyjazne dla środowiska
  • Niższy koszt produkcji, eksploatacji oraz niższy pobór prądu
  • Bardzo cienki
  • Niska waga.

Wady wyświetlaczy OLED:

  • Co prawda całościowo ekrany OLED pobierają mniej prądu, to jednak głównie za sprawą tego, że mniej prądu jest potrzebne do wyświetlania czarnych barw. Wyświetlając strony internetowe o białym tle lub edytory tekstu, ten pobór mocy jest większy
  • Żywotność organicznych materiałów użytych w produkcji ekranów OLED nie jest najdłuższa. Niestety, jeśli telewizor będzie wyświetlał przez długi czas jeden ekran (np. belkę programu informacyjnego lub UI jakiejś gry) to miejsce się może “wypalić”. Szczególnie wrażliwe na to są niebieskie kolory (ze skali RGB: czerwony, zielony i niebieski)
  • Są mało odporne. Uszkodzenie matrycy może łatwo spowodować, dostanie się wody lub wilgoci, która szybko niszczy materiał organiczny użyty do produkcji.

Wyświetlacz AMOLED – najważniejsze cechy

Zalety wyświetlaczy AMOLED:

  • Mają dużo wyższe odświeżanie, co docenią ludzie grający w gry z szybką akcją
  • Czas reakcji często niższy, niż nawet milisekunda
  • Zużywają jeszcze mniej energii, niż ekrany OLED, co sprawia, że są świetne do smartfonów, gdzie czas na działania na wbudowanej baterii jest bardzo ważny
  • Nowsze telefony używają jeszcze nowszej wersji ekranów AMOLED w postaci Super AMOLED, która jest jeszcze oszczędniejsza.

Wady wyświetlaczy AMOLED:

  • Podobnie jak OLED zużywa więcej energii do wyświetlania czarnej czcionki na białym tle, niż odwrotnie
  • Mogą być trudniejsze do odczytania podczas bardzo słonecznych dni (w najnowszych smartfonach ten problem jest powoli rozwiązywany)
  • Ekrany AMOLED potrafią się wypalać, podobnie jak ekrany OLED.

OLED vs AMOLED – który jest lepszy?

Niestety wybór nie jest taki prosty. Jak pewnie się zorientowaliście po dotychczasowej treści, ekrany OLED są używane głównie w telewizorach, podczas gdy ekrany AMOLED są używane głównie w smartfonach. To powoduje, że właściwie nie da się ich porównać inaczej jak na papierze, ponieważ nie występują smartfony z ekranami OLED, tak jak nie występują telewizory z ekranem AMOLED (to, co widzicie w internecie to z reguły tylko przekierowania do telewizorów z OLED lub QLED).

oled vs amoled
Źródło: Samsung

Z drugiej strony można to określić inaczej: ekran OLED jest najlepszy do telewizorów, podczas gdy ekran AMOLED jest najlepszy do smartfonów. Jednocześnie oba są niezależnie od zastosowania lepsze od ekranów LED.

AMOLED vs OLED

Cały ambaras z porównywaniem ekranów wykonanych w obu technologiach bierze się stąd, że jednak jedna technologia wywodzi się z drugiej i mają wiele cech wspólnych. Zmylić zresztą może sama nazwa: skoro są tak podobne, to wydaje się logiczne, że można je znaleźć w tych samych urządzeniach, a to oznacza wybór konieczność wyboru lepszego. Szczególnie że działy marketingu większych firm z chęcią was uroczą tworami pokroju Super AMOLED, QLED i wiele innych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
jaki linux wybrac Jaki Linux wybrać?
Windowsy i, przynajmniej w Polsce, w mniejszym stopniu macOS-y, wielu ludziom już się przejadły. Nie tylko zdaniem niektórych te systemy nie spełniają pod różnymi względami
Najlepsze mody do Wiedźmina 3 Najlepsze mody do Wiedźmina 3
W co gracie w te święta? Czyżby w (według niektórych) najlepszą polską produkcję w historii, Wiedźmina 3? W końcu dopiero co miała miejsce premiera serialu
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *