Pegasus jest zaawansowanym programem szpiegowskim do inwigilacji smartfonów lub komputerów. Dostęp mają wyłącznie służby rządowe na całym świecie. Każde użycie aplikacji jest niezauważalne dla użytkownika urządzenia. Pegasus przechwytuje dowolne dane ze smartfona lub komputera i bardzo trudno go wykryć.

Pegasus – jak działa? Funkcje programu szpiegowskiego służb rządowych

Ten program zostaje zainstalowany na urządzeniu ofiary przez zainfekowany link. Pegasus jest kompatybilny ze sprzętem Apple, Androidem, a także dowolnym systemem komputerowym. Zarazić się może każdy i to bez możliwości zauważenia działalności atakującego.

Mimo wszystko Pegasus jest dostępny tylko dla służb rządowych i wykorzystywany w tajemnicy. Użytkowanie tego programu pozostaje ukryte – informacje o nim wyciekły do internetu w 2016 roku przez ujawnienie śledztwa Ahmeda Mansora, obrońcy praw człowieka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Na co jednak pozwala Pegasus? Funkcjonalność programu jest mocno rozbudowana. Zainfekowane urządzenie będzie w pełni podatne na działanie groźnego oprogramowania. Można wykraść niemal wszystko, atakujący ma całkowity dostęp do urządzenia ofiary. Jakie funkcje oferuje Pegasus?

  • Dostęp do dowolnych plików przechowywanych na urządzeniu. Mogą to być również wiadomości SMS czy spis połączeń.
  • Lokalizacja urządzenia ofiary.
  • Szczegóły dotyczące korzystania z internetu przez ofiarę.
  • Dane kontaktowe ofiary oraz pełny dostęp do social mediów.
  • Kalendarz i zapisane wydarzenia.
  • Możliwość wysyłania wiadomości oraz wykonywania połączeń.
  • Opcja robienia zdjęć, a także screenshotów bez wiedzy ofiary.
  • Nagrywanie mikrofonem urządzenia bez wiedzy ofiary.
  • Dostęp do e-maili.

Jak widać, możliwości programu są ogromne. Telefon ofiary jest całkowicie dostępny dla atakującego. Warto dodać, że Pegasus posiada także funkcję autodestrukcji urządzenia. Może ona zostać wykorzystana, jeżeli użytkownik dowie się o programie szpiegowskim. W jednej chwili urządzenie będzie bezużyteczne za sprawą atakującego.

Czy Twój smartfon może być zainfekowany Pegasusem?

Już wiesz, jak działa Pegasus, to program służący do inwigilacji wykorzystywany przez służby rządowe. Czy może on więc znajdować się nawet na Twoim smartfonie? Szansa jest naprawdę niewielka. Takie rozwiązania nie są wykorzystywane do śledzenia przypadkowych użytkowników. Pegasusa używa się do konkretnych śledztw i należy wiedzieć, że każde jego użycie oznacza bardzo duże koszty. Tylko jedna śledzona osoba wymaga wykupienia licencji, która kosztuje około 100 tys. zł. Każdy kolejny cel to jeszcze większe wydatki. Przypadkowy użytkownik nie może więc być śledzony – masowa inwigilacja również pozostaje zbyt droga.

czym jest pegasus

Wiesz, jak działa Pegasus, kto go jednak stworzył? To dzieło NSO GROUP, które podkreśla, że ten produkt jest dostępny wyłącznie dla służb specjalnych i rządowych. Programu używa się tylko do walki z przestępczością oraz terroryzmem. Warto wiedzieć, że istnieje specjalny panel decydujący o tym, które kraje będą miały dostęp do Pegasusa. Ich liczba stopniowo się zmniejsza. Z początkowych 102 pozycji, państw pozostało tylko 37. Według różnych przesłanek lista może pomijać nawet Polskę.

Czy Pegasus jest często wykorzystywany? Przypadki użycia programu

Jeżeli zastanawiasz się, jak działa Pegasus, warto wspomnieć o dostępie do tego programu. Oprogramowanie powstało z rąk NSO GROUP, czyli firmy tworzącej między innymi produkty cyfrowe, które pomagają w zwalczaniu terroryzmu oraz przestępczości. Aby uzyskać dostęp do Pegasusa, należy uiścić wyżej wspomnianą opłatę za licencję. Takie pozwolenie na śledzenie tylko jednej osoby to wydatek rzędu około 100 tys. zł. Dodatkowo nie każdy może uzyskać dostęp do programu.

Jest on udostępniany wyłącznie dla służb specjalnych oraz rządowych w wyjątkowych wypadkach. Śledztwo z wykorzystaniem Pegasusa musi zostać odpowiednio uzasadnione. Należy wiedzieć, że użytkowanie tego programu pozostaje niejawne. Mimo wszystko sporadycznie wyciekają informacje o wykorzystaniu oprogramowania. Znane jest kilka osób, które były śledzone za pomocą Pegasusa:

  • Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek – według Associated Press te osoby były śledzone za pomocą Pegasusa. Dodatkowo firma Apple wysłała powiadomienie o wykorzystywaniu programu do Ewy Wrzosek. Informacje zostały więc poniekąd potwierdzone. Apple wniosło pozew na NSO GROUP właśnie za bezprawne prowadzenie śledztwa za pomocą programu.
  • Jeff Bezos – miliarder, właściciel między innymi Amazona. Pegasus był w tym przypadku zainstalowany na telefonie przez wiele miesięcy. Pobrano bardzo dużo danych związanych z miliarderem.
  • Ahmed Mansoor – obrońca praw człowieka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tutaj prowadzone było międzynarodowe śledztwo i to właśnie ta sytuacja sprawiła, że Internet dowiedział się o Pegasusie w 2016 roku.

Oczywiście przesłanek o wykorzystaniu programu jest znacznie więcej. Już wiesz, jak działa Pegasus, nic dziwnego więc, że tak trudno wykryć każde jego użycie. Pamiętajmy, że oprogramowanie było obecne także na terenie Polski.

Jak działa Pegasus w Polsce? Operatorzy, którzy zarejestrowali program w swojej sieci

Na terenie naszego kraju również zarejestrowano działanie Pegasusa. Program śledzący znalazł się w sieci kilku najpopularniejszych operatorów. Oprogramowanie NSO GROUP było wykorzystywane na terenie aż 45 krajów. W Polsce Pegasus został wykryty przez następujących operatorów:

  • Orange
  • Polkomtel
  • T-Mobile
  • FIBERLINK
  • PROSAT
  • Netia
  • Vectra

Mimo wszystko odnalezienie aktywności programu nie zawsze oznacza, że obywatel naszego kraju jest śledzony. Wystarczy, że zainfekowane oprogramowaniem urządzenie znajdzie się w obrębie sieci danego operatora. Wtedy zostanie wykryta aktywność Pegasusa, a telefon czy komputer może należeć do osoby spoza granic Polski.

Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem?

Niekoniecznie chodzi tutaj o program Pegasus, ponieważ jest on wykorzystywany tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mimo wszystko można natrafić na inne wirusy oraz oprogramowanie szpiegowskie, które wykrada dane. W sieci jest naprawdę wiele zainfekowanych plików, programów czy linków. Można się jednak przed nimi chronić na kilka prostych sposobów:

  • Zainstaluj antywirusa – to podstawa forma bezpieczeństwa dla smartfonów oraz komputerów. Warto wybrać płatną, polecaną przez użytkowników opcję. Jest to swego rodzaju gwarancja skutecznej ochrony przed zagrożeniami z sieci i nie tylko. Jeśli wiesz, jak działa Pegasus, inne wirusy rozprzestrzeniają się bardzo podobnie. Dobry antywirus natychmiast zablokuje takie złośliwe oprogramowanie.
  • Nie klikaj w podejrzane linki – po prostu należy zachować pewną ostrożność w sieci. Link do zabawnego filmu, który przesyła znajomy, raczej nie będzie wirusem, ale losowo znaleziony na słabej jakości forum może być niebezpieczny.
  • Nie pobieraj plików z nieznanych źródeł – ta zasada jest naprawdę ważna. Oczywiście dobry antywirus zatrzyma pobrane złośliwe oprogramowanie. Mimo wszystko nie warto ryzykować, ponieważ cyberprzestępcy cały czas próbują omijać ochronę użytkowników.
  • Nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł – dotyczy to urządzeń z Androidem oraz komputerów. Niektóre pobierane programy mogą być zainfekowane.
  • Nie podawaj danych do logowania w internecie – zachowuj takie informacje dla siebie, ponieważ wyciek jednego hasła może prowadzić do kolejnych szkód.

Zarażenie urządzenia Pegasusem jest raczej niemożliwe. Takie sytuacje zdarzają się tylko w rządowej rangi śledztwach. Podobnych programów można jednak znaleźć znacznie więcej i to właśnie z nich korzystają cyberprzestępcy do wykradania danych.

Jak działa Pegasus na urządzeniach marki Apple?

Firma Apple jest znana z dość konserwatywnego podejścia do takiego oprogramowania jak Pegasus. Według przesłanek śledzone osoby są natychmiast powiadamiane o próbie zainstalowania aplikacji szpiegującej. Apple wystosowało również pozew na NSO GROUP, twórców Pegasusa, przez co nie mogą oni sprzedawać ani używać swoich usług w Stanach Zjednoczonych. Tam korzystanie z oprogramowania szpiegowskiego jest po prostu nielegalne. Mimo to przypadków wykorzystania takich aplikacji można tam znaleźć naprawdę dużo.

Apple jest najbezpieczniejszym wyborem na rynku. Firma dba o bezpieczeństwo użytkowników nawet przed rządowymi programami szpiegującymi. W przypadku Androida sam właściciel urządzenia musi zadbać o swoją ochronę. Windows również jest dość otwarty, ponieważ wbudowany antywirus ma wiele luk, które są często wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Jak sprawdzić, czy Pegasus znajduje się na urządzeniu?

Jest to możliwe i nie tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pegasus nie daje żadnych widocznych znaków, jednak zewnętrzne programy są w stanie go wykryć. Najpopularniejszą aplikacją jest Mobile Verification Toolkit (MVT). Należy podłączyć telefon z Androidem lub iOS do komputera, wykonać kopię zapasową i przeskanować go za pomocą powyżej wymienionego programu. Jest on zupełnie darmowy dla każdego oraz bardzo prosty pod względem interfejsu oraz obsługi.

MVT jest dostępne na wielu stronach internetowych, więc najlepiej korzystać z tych zaufanych i często polecanych. Badacze Amnesty International udostępnili specjalne pliki na GitHubie, które umożliwiają przeskanowanie urządzenia w poszukiwaniu Pegasusa. Cały proces analizowania smartfona zajmuje do 15 minut. Warto zauważyć, że można mieć tutaj niemal całkowitą pewność, że program śledzący nie znajduje się na urządzeniu, jeżeli skanowanie przeszło bez żadnych problemów.

pegasus

Czy Pegasus może samoczynnie się rozprzestrzeniać?

Ten program nie działa w ten sposób. Złośliwe oprogramowanie, którym można przez przypadek zainfekować komputer lub telefon w internecie, ma często opcję samoczynnego rozprzestrzeniania się na inne urządzenia. Pegasus jednak działa tylko i wyłącznie na jednym konkretnym celu. Określa to licencja programu, jaką wydaje NSO GROUP. Oprogramowania można użyć tylko raz przy każdym zakupie i pozwoleniu.

Samoczynne rozprzestrzenianie oznaczałoby opcję całkowitej inwigilacji każdego użytkownika. Mimo że fani teorii spiskowych mogą być zawiedzeni, Pegasus tak po prostu nie działa. Należy jednak uważać na różne aplikacje nieznanego pochodzenia z sieci. Niektóre wirusy same się rozprzestrzeniają. Mogą one kopiować się na dowolne inne urządzenia w tej samej lub nawet automatycznie wysyłają linki czy pobierają dane.

Już wiesz, jak działa Pegasus! Podsumowanie

Pegasus to bardzo zaawansowane narzędzie rządowych służb, które służy do całkowitej inwigilacji celu. Program działa a dowolnym urządzeniu mobilnym lub komputerze. Należy zauważyć, że zarażenie się wirusem jest bardzo proste, ale służby wykorzystują go tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *