Nowy standard technologii naziemnej DBV-T2 to temat wzbudzający wiele kontrowersji. Niektórzy są zirytowani tym, że jest wdrażany i woleliby nic nie zmieniać, ponieważ sytuacja ta tworzy problemu dla właścicieli starszych telewizorów. Inni są zadowoleni z tego, że telewizja naziemna rusza do przodu i poprawia się jej jakość.

Niezależnie od tego, jaką ktoś ma opinię, wszystko jest już postanowione, więc nie zostaje już nic innego, jak się dostosować do nowych realiów. Tak więc, kiedy wchodzi DVB-T2? Jak można sprawdzić, czy posiadany telewizor jest kompatybilny z tym standardem? Doradzamy!

Co to jest DVB-T2?

DVB-T2 to nowy standard telewizji naziemnej – z taką frazą zapewne każdy się w ostatnich latach spotkał nieraz. Jednak co właściwie oznacza “nowy standard” i czy jest on warty tego, żeby niektórzy musieli dokupywać nowe tunery do starszych odbiorników (o czym więcej za chwilę)?

W ramach DVB-T2 MUX-y (multipleksy, czyli paczki z danymi) od 1 do 4 zmienią częstotliwość – dokładniej mówiąc, będą wykorzystywać zakres 470-693 MHz. Teraz fale radiowe na paśmie 700 MHz (w zakresie 694-790 MHz) zarezerwowane będą dla nowoczesnych sieci 5G.

Co znajduje się w MUX-ach od 1-4? Zdecydowana większość programów telewizji naziemnej, a więc:

  • MUX 1: TTV, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV, Antena HD
  • MUX 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • MUX 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD
  • MUX 4: Polsat News HD, pakiet TV Mobilna.

Poza tymi czterema multipleksami jest jeszcze MUX 8, w skład którego wchodzą TVP Kobieta, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP, TVP Kultura HD i Metro.

On jednak nadaje na falach VHF, co oznacza, że decyzja unijna w jego przypadku nie nakazuje dokonania zmian. Pewnie również kiedyś nastąpią, ale tutaj nie ma przymusu, więc na razie nie ma w zakresie relokacji MUX-a 8 żadnych szczegółów.

W przypadku MUX-ów od 1 do 4 oprócz zmiany częstotliwości, zmieni się też sposób kodowania. Obecnie wykorzystuje się kodek AVC (H.264), a docelowo będzie to HEVC (H.265). Wybierając telewizor czy też tuner do niego, trzeba w związku z tym sprawdzić, czy na pewno obsługuje on tenże kodek.

Jakie odczuwalne dla odbiorców zmiany przynosi DVB-T2?

Częstotliwość czy sposób kodowania nie brzmi zapewne dla wielu osób jak coś, co realnie wpłynie na ich doświadczenia z oglądania. W rzeczywistości jednak nowy standard telewizji naziemnej ma pewne odczuwalne korzyści dla odbiorców.

Parametry DVB-T2 oznaczają lepszą kompresję danych niż w przypadku DVB-T, czyli po prostu wyższą rozdzielczość i lepsze kolory przekazywanego obrazu.

Wraz z przejściem na DVB-T, który to proces zakończył się w 2013 roku, za jeden program analogowy można było uzyskać osiem programów w rozdzielczości SD (720×576 pikseli) albo cztery w HD (1280×720).

Delikatnie mówiąc, szału to nie robi. Z kolei dzięki DVB-T2 jeden multipleks będzie mógł obejmować 16 kanałów SD, 8 HD albo 4 kanały UHD (3840×2160 pikseli). Do tego będzie można wykorzystywać technologię HDR (High Dynamic Range) w celu uzyskania wyższej jakości kolorów.

Kiedy wchodzi DVB-T2?

Przejście na standard DVB-T2 zaplanowano na kilka fal. Docelowo całość ma zająć kilka miesięcy, zaczynając od zachodu, a kończąc na wschodzie kraju.

Harmonogram przełączenia telewizji naziemnej na nowy standard przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 – województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie
  • 25 kwietnia 2022– województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie
  • 23 maja 2022 – województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie
  • 27 czerwca 2022 – województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Procedura nie powinna przeciągnąć się dalej niż do 30 czerwca 2022. Powyższe daty dotyczą MUX-ów od 1 do 4, natomiast, jeśli chodzi o MUX-a 8, czyli takie kanały, jak Metro czy TVP Kobieta, nie ma jeszcze informacji. Decyzja unijna w ich przypadku nie obowiązuje, więc tutaj nie ma takiego pośpiechu.

Dlaczego przechodzimy na DVB-T2?

W 2013 roku wyłączono nadawanie telewizji analogowej, przeszliśmy na naziemną i wszystko było dobrze (chociaż niektóry złorzeczyli, że muszą dokupić tuner do starszych odbiorników). Teraz historia się powtarza, wchodzi nowy standard i znowu niektórzy będą stratni.

Pytanie: po co to? Cóż, konieczność wprowadzenia zmian wynika z tak zwanej “Decyzji o zmianie przeznaczenia” wydanej w 2017 roku przez Parlament Europejski i Radę Europejską.

Decyzje UE nie są bezpośrednio implementowane (kraj, który obejmują, wprowadza własne regulacje na podstawie decyzji, a nie stosuje się treści decyzji jako prawa), natomiast przystosowanie się do nich jest obowiązkowe. Za zignorowanie decyzji zostałyby nadane państwu kary.

Po co UE zmieniło przeznaczenie fal radiowych?

Jeśli chodzi o to, dlaczego UE wydało taką właśnie decyzję, to sprawa jest prosta. Na terenie Unii szybko rozwija się technologia 5G, zwiększa się jej zasięg, więc zadecydowano się ujednolicić kwestię fal radiowych zarezerwowanych właśnie dla 5G.

Zrobiono to już jakiś czas temu (w końcu decyzja została wydana w 2017 roku!), natomiast dano państwom sporo czasu na wprowadzenie zmian, tak, aby obywatele nie zostali nimi zaskoczeni.

Dzięki temu, że już od dawna było wiadomo, że ta zmiana nastąpi, nie trzeba mieć telewizora z 2022 roku, żeby obsługiwał DVB-T2 bez specjalnego tunera. Wiele kilkuletnich modeli jest już do tego standardu przystosowane.

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2?

Żeby telewizor bez żadnych dodatkowych gadżetów rozpoznawał nowy standard telewizji naziemnej, musi obsługiwać DVB-T2/HEVC – nie DVB-T2/AVC! W przypadku modeli z ostatnich kilku lat, nawet tych bardziej budżetowych, nie powinno być z tym problemu, ale im dalej w las, tym większy kłopot.

Są dwa sposoby na to, aby sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2. Zanim jednak je wypróbujecie, w pierwszej kolejności koniecznie zaktualizujcie oprogramowanie telewizora (taka opcja powinna być dostępna w menu).

Metoda 1 – sprawdzanie obsługi DVB-T2 przez Sprawdzam TV

Pierwszy sposób to włączenie kanału testowego uruchomionego przez TVP. Nazywa się on Sprawdzam TV i jest nadawany w ramach multipleksu numer 3 (MUX3). Żeby go odnaleźć, należy w pierwszej kolejności uruchomić wyszukiwanie kanałów. Domyślnie powinien pojawić się na 28 pozycji.

Po przejściu na ten kanał powinien pojawić się na ekranie komunikat, a z głośników popłynąć głos lektora, informującego o tym, że nadchodzi nowy standard telewizji naziemnej. Jeśli głos lektora jest słyszalny, a obraz się wyświetla, to oznacza, że telewizor jest kompatybilny z DVB-T2.

Jeśli tych elementów brakuje lub w ogóle taki kanał się nie pojawił po wyszukiwaniu kanałów, zapewne urządzenie nowego standardu nie obsługuje. W takiej sytuacji warto spisać dokładny model telewizora i poszukać jego specyfikacji w sieci. Gdyby potwierdziło się, że DVB-T2/HEVC nie jest obsługiwane, nie pozostaje nic innego, jak dokupić specjalny tuner (to koszt około 100 złotych) lub wymienić telewizor.

Metoda 2 – wyszukanie kanałów w nowej jakości

Jak już wiecie, nowy standard telewizji naziemnej pozwala na wysyłanie większej ilości kanałów w jakości HD. TVP już te kanały testuje, jeśli więc Wam zadziałają, oznacza to, że telewizor obsługuje nowy standard.

Co więc zrobić, żeby sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2 drugą metodą? Również włączyć wyszukiwanie kanałów, ale tym razem nie szukać Sprawdzam TV, a testowych kanałów TVP i TVN-u właśnie w jakości HD.

Będzie to np. TVP Rozrywka (na domyślnej pozycji 85) oraz TVP Kultura (pozycja 83). Nie należy ich mylić z wersjami tych kanałów nadawanymi “po staremu”, w niższej rozdzielczości.

Nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2 – podsumowanie

Mamy nadzieję, że tym artykułem udało się nam odpowiedzieć przynajmniej na te najbardziej palące pytania dotyczące nowego standardu telewizji naziemnej. Chcieliśmy przede wszystkim wytłumaczyć, kiedy wchodzi DVB-T2, co to oznacza dla widzów i jak mogą oni sprawdzić, czy powinni podjąć jakieś dodatkowe kroki.

Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami dotyczącymi podobnych zagadnień. Między innymi tłumaczyliśmy, czym czyścić ekran telewizora i jak zresetować Netflix na telewizorze. Jeśli macie jakieś pomysły na kolejne tematy, którymi powinniśmy się zająć, nie wahajcie się dzielić nimi w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
czym czyścić ekran telewizora Czym czyścić ekran telewizora, komputera lub laptopa?
W toku normalnego użytkowania ekran telewizora, laptopa czy komputera będzie się brudził. Jest to nieuniknione – co jakiś czas trzeba go po prostu oczyścić z
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *