Ile GB RAM-u do gier trzeba mieć, aby uruchomić najnowsze tytuły? Jaka wartość wystarczy do optymalnego działania komputera, a jaka obecnie może być zbyt mała? Na jakie pamięci RAM warto postawić i jakie są pomiędzy nimi różnice? Odpowiadamy na pytanie, ile RAM-u do komputera do gier opłaca się obecnie mieć. 

Wraz z rozwojem współczesnych gier rosną też ich wymagania sprzętowe. Oprócz wydajnego procesora i karty graficznej z topowej półki gracze powinni też zwrócić szczególną uwagę na ilość pamięci RAM. Ile RAM-u do najnowszych gier obecnie potrzeba? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, w jakie tytuły chcemy grać i czy zależy nam na maksymalnej wydajności, czy też możemy pójść na pewien kompromis, by zaoszczędzić nieco pieniędzy. 

Komputer do gier – ile RAM-u minimalnie musi mieć?

Jeszcze kilka lat temu do mniej wymagających gier wystarczyło nawet 4 GB pamięci RAM. Dziś taka wartość jest absolutnie nieakceptowalna. Większość współczesnych gier wymaga przynajmniej dwa razy tyle pamięci. Dlatego na pytanie, ile RAM-u potrzeba do gier, nie można odpowiedzieć inaczej, jak przynajmniej 8 GB.

Będzie to wartość, która powinna w zupełności wystarczyć do mniej wymagających tytułów, czyli głównie gier free 2 play lub takich, które swoją premierę miały kilka lat temu. Można też na takiej pamięci pokusić się o uruchomienie nowszych tytułów, ale warto pamiętać, by podczas grania zamknąć niepotrzebne aplikacje działające w tle – przede wszystkim przeglądarkę internetową.

Kostki RAM wpięte w płytę głowną
Źródło: Kingston

Dokładna wydajność przy 8 GB pamięci RAM będzie zależna od konkretnej gry i jej optymalizacji. Pomocne może być zainstalowanie tytułu na szybkim dysku SSD, ale warto pamiętać, że komfort grania może też zależeć od karty graficznej, a konkretnie od ilości jej pamięci. Spadek płynności w przypadku kart graficznych z małą ilością pamięci (3 lub 4 GB) może być odczuwalny.

Decydując się na 8 GB RAM-u do komputera gamingowego, warto też postawić na dwie kości pamięci po 4 GB, uruchomione w trybie Dual Channel. Dzięki temu zyskamy większą wydajność, niż w przypadku pojedynczej kości 8 GB. 

Ile RAM-u do komputera do gier? Wartość optymalna

Wiemy już, ile RAM-u potrzeba do gier w przypadku oszczędnego scenariusza. A co, gdy chcemy zapewnić sobie optymalną wydajność w każdym tytule? Nowe gry mogą obecnie wykorzystywać nawet 16 GB RAM-u, a więc wartość ta wydaje się najbardziej rozsądnym wyborem, który przy okazji nie spustoszy naszego portfela.

Warto jednak pamiętać, aby 16 GB rozbić na dwie kości po 8 GB. W takim przypadku zastosowany zostanie tryb Dual Channel, który przyspiesza pracę pamięci. To także dobry scenariusz pod przyszłą rozbudowę o kolejne 16 GB, gdy sytuacja będzie tego wymagać. Większość współczesnych płyt głównych oferuje bowiem 4 sloty na kości pamięci.

Czy inwestowanie od razu w 32 GB pamięci RAM do gier to dobry wybór? Obecnie to wartość nieco na wyrost, choć nie można wykluczyć, że w przyszłości najbardziej wymagające produkcje będą wymagać właśnie tyle pamięci. Jeśli cena nie gra roli, to już teraz zakupienie 32 GB pamięci RAM nie będzie złym wyborem. W takim przypadku gracz będzie mógł uruchomić dużo aplikacji w tle i pozostawić przeglądarkę z wieloma kartami bez znacznego wpływu na wydajność.

32 GB pamięci RAM będzie też dobrym wyborem, jeśli komputer oprócz grania, ma też posłużyć do zaawansowanych zadań w postaci obróbki i montażu wideo, pracy w programach graficznych czy do tworzenia muzyki. W profesjonalnym zastosowaniu dwie kości po 16 GB będą jak najbardziej uzasadnione.

Ile RAM-u w laptopie do gier?

Kupując przenośny komputer, bardzo często oprócz konkretnego modelu, należy również zdecydować, ile RAM-u w laptopie do gier wybrać. Dopłacenie do dodatkowych GB pamięci RAM może być dodatkowym obciążeniem dla naszej kieszeni, dlatego niekiedy warto zdecydować się na mniejszą ilość, pod warunkiem że RAM do laptopa będzie można w przyszłości rozbudować. Producent powinien podawać taką informację w specyfikacji.

Więc ile RAM-u w laptopie do gier będzie wartością zadowalającą? Sprawa wygląda tu podobnie, jak w przypadku RAM-u do komputera stacjonarnego. RAM w laptopie działa bowiem na takiej samej zasadzie. 16 GB będzie więc optymalne, a 8 GB opcją budżetową, która mimo wszystko pozwoli uruchomić większość tytułów. Na 32 GB powinniśmy się zdecydować tylko w przypadku, gdy na laptopie zamierzamy też uruchamiać specjalistyczne oprogramowanie.

Jaki RAM wybrać? Rodzaje pamięci RAM w komputerach do gier

Ilość pamięci RAM to zaledwie jeden z parametrów, na jaki powinniśmy zwracać uwagę przy konfigurowaniu komputera do gier. Ważny jest też rodzaj pamięci i wynikające z tego taktowanie.

Na rynku znajdziemy obecnie przestarzałą już pamięć DDR3, wciąż popularną DDR4 oraz dopiero co wkraczającą na gamingowe salony nowość – DDR5. Czym wyróżniają się te standardy? Przede wszystkim brakiem kompatybilności pomiędzy sobą. Komputer wyposażony w DDR3 nie może pracować na kościach DDR4. To, jaki standard jest obsługiwany w naszej maszynie, warunkuje model płyty głównej.

 

Kostki RAM DDR5
Źródło: Kingston

Chcąc przejść na nowszy standard pamięci RAM, konieczna jest wymiana płyty głównej, a więc w zasadzie najważniejszych podzespołów komputera, bo wraz z nią należy zakupić też nowy, kompatybilny z danym socketem procesor. Niekiedy więc przeskoczenie z DDR3 na DDR4 nie będzie opłacalne i warto poszukać dodatkowych kości do rozbudowy w obrębie tego samego standardu.

Standardy pamięci RAM różnią się przede wszystkim taktowaniem:

  • DDR3 – kości DDR3 taktowane są z częstotliwością od 800 MHz do 2400 MHz. 
  • DDR4 – kości DDR4 taktowane są z częstotliwością od 1600 MHz do nawet 5333 MHz. Charakteryzują się przy tym niższym zastosowanym napięciem (1,2 V w porównaniu do 1,5 V dla DDR3)
  • DDR5 – najnowsze kości DDR5 taktowane są z częstotliwością od 4000 MHz do technicznie nawet 8000 MHz. Niższe jest także referencyjne napięcie, wynoszące 1,1 V. 

RAM do gier – najważniejsze parametry

Czym właściwie jest wspomniana wyżej częstotliwość taktowania? Określa ona szybkość pracy kości RAM. Im jest większa, tym lepiej, choć należy też pamiętać, że nie każdy kontroler płyty głównej obsłuży najwyższą wartość taktowania.

Aby cieszyć się najwyższym możliwym taktowaniem, należy więc nie tylko zakupić droższe kości pamięci, ale również płytę główną z wyższej półki, która wykorzysta pełnię możliwości RAM-u.

W większości przypadków celowanie w maksymalne osiągi mija się z celem. Różnica w wydajności poszczególnych kości pamięci nie jest aż tak mocno zauważalna gołym okiem – dostrzegą ją wyłącznie maniacy i profesjonaliści. W przypadku wciąż bardzo popularnego DDR4 wystarczające będą kości taktowane z częstotliwością 3200 MHz, choć nie brakuje też szybszych konstrukcji.

Innym parametrem, który pojawia się w specyfikacji kości RAM, jest opóźnienie, określane potocznie także jako timing. Wyrażane jest w postaci CAS Latency, czyli CL. Wartość ta obrazuje, jak szybko wykonywane jest żądanie odczytu danych z wybranej partycji pamięci.

W przypadku opóźnienia zasada również jest prosta – im jest ono niższe, tym lepiej. Różnice są tu jednak mało znaczące, więc niekiedy dopłata do kości o nieco niższym opóźnieniu może mijać się z celem.

Niektórzy gracze, zastanawiając się, ile GB RAM-u do gier kupić, biorą też pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne kości, wyrażane w woltach. Tutaj również panuje zasada, że im niższe napięcie, tym lepiej. Dlaczego? Przy niższym napięciu wytwarza się mniej ciepła, co pozwala podkręcić taktowanie pamięci do wyższych przedziałów przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej temperatury.

Ile potrzeba RAM-u do nowych gier?

Dla zobrazowania ile potrzeba RAM-u do gier, poniżej przedstawiamy popularne nowe gry i ich wymagania sprzętowe względem zapotrzebowania na pamięć RAM. Podajemy minimalne i zalecane wartości sugerowane przez producentów.

  • Redfall – minimalna i zalecana wartość to 16 GB. 
  • Star Wars Jedi: Survivor – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • Dead Island 2 – minimalnie 10 GB. Zalecane 16 GB.
  • Diablo IV – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • Atomic Heart – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • Hogwarts Legacy – minimalnie 16 GB. Zalecane 16 GB.
  • Forza Horizon 5 – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • Age of Wonders 4 – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • Minecraft Legends – minimalnie 8 GB. Zalecane 8 GB.
  • The Last of Us Part I – minimalnie 16 GB. Zalecane 16 GB.
  • Age of Wonders 4 – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • Red Dead Redemption 2 – minimalnie 8 GB. Zalecane 12 GB.
  • Call of Duty: Warzone 2.0 – minimalnie 8 GB. Zalecane 12 GB.
  • Elden Ring – minimalnie 12 GB. Zalecane 16 GB.
  • Cyberpunk 2077 – minimalnie 8 GB. Zalecane 12 GB.
  • Far Cry 6 – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • League of Legends – minimalnie 2 GB. Zalecane 4 GB.
  • Assassin’s Creed Valhalla – minimalnie 8 GB. Zalecane 8 GB.
  • Marvel’s Spider-Man Remastered – minimalnie 8 GB. Zalecane 16 GB.
  • Fortnite – minimalnie 4 GB. Zalecane 8 GB.

Sons of the Forest – minimalnie 12 GB. Zalecane 16 GB.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak sprawdzić ramy w pc Jak sprawdzić RAMy w PC?
RAM (Random Access Memory) to nic innego, jak pamięć operacyjna, którą komputer lub laptop wykorzystuje do przechowywania danych tymczasowych i wykonywania obliczeń. Spora ilość RAM-u
VIPER Gaming zapowiada moduły pamięci VIPER VENOM DDR5
VIPER, marka firmy PATRIOT, globalnego lidera w dziedzinie wydajnych pamięci, dysków półprzewodnikowych i rozwiązań pamięci masowej flash, ogłasza premierę nowej,wysokowydajnej pamięci DDR5 VIPER VENOM w
Jaki RAM do grania wybrać?
Zastanawiasz się jaki RAM wybrać, by Twój komputer poradził sobie z Twoimi ulubionymi grami? Oto krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystko, co istotne. Czym tak
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *