Nowy pozew zbiorowy przeciwko Apple i Amazonowi twierdzi, że firmy te dopuściły się zmowy cenowej, sztucznie zawyżając ceny produktów amerykańskiego producenta z jabłkiem w logo we Wielkiej Brytanii. Powodowie domagają się olbrzymiego odszkodowania.

Pół miliarda funtów za zawyżanie cen przez Apple i Amazon — taki jest cel pozwu

Pozew został złożony przed brytyjskim Trybunałem Apelacyjnym ds. Konkurencji. Zamiarem powodów jest uzyskanie odszkodowania w wysokości co najmniej 500 milionów funtów, czyli około 2,58 miliarda złotych. Jednak o co właściwie chodzi?

Amazon i Apple zostały oskarżone o zawarcie sekretnego porozumienia, w ramach którego niezależni sprzedawcy produktów tej drugiej firmy mieli być usuwani z popularnej platformy sprzedażowej. W zamian Amazon rzekomo otrzymał od producenta zniżkę na sprzęt i sprzedawał go po sztucznie zawyżonych cenach.

Christine Riefa, profesor prawa na Uniwersytecie w Reading, która występuje w pozwie jako przedstawicielka konsumentów, skomentowała tę sprawę tak:

W czasach, gdy rodziny znajdują się pod ogromną presją finansową spowodowaną wysoką inflacją, kredytami hipotecznymi i kosztami energii, sprawiedliwe traktowanie konsumentów jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Zdecydowałam się wnieść pozew, ponieważ konsumenci indywidualnie nigdy nie byliby w stanie tego zrobić, a dwaj giganci technologiczni nadal nabijaliby sobie kieszenie, a ich niezgodne z prawem zachowania nie byłyby kontrolowane.

Beneficjentami odszkodowania, gdyby zostało zasądzone, mieliby być wszyscy konsumenci, którzy kupili produkty Apple lub Beats (które obecnie należy do Apple) na Amazonie w okresie od października 2018 roku.

Każdy, kto spełnia ten warunek, jest automatycznie uprawniony do uzyskania ewentualnego odszkodowania, chyba że zdecyduje się od tego uprawnienia odstąpić. Poszkodowani konsumenci nie muszą ponosić kosztów związanych z usługami prawników.

Podobne sprawy pojawiły się w USA, Włoszech i Hiszpanii

Porozumienie Apple i Amazona miało obejmować nie tylko UK, ale także inne kraje — i w niektórych z nich sprawy toczą się już na bardziej zaawansowanym etapie. Zarówno w Hiszpanii, jak i Włoszech nałożono na amerykańskich gigantów spore grzywny. Przy czym we Włoszech ostatecznie firmom udało się odwołać od decyzji, jednak z przyczyn proceduralnych, a nie związanych z samą materią sprawy.

W Stanach Zjednoczonych podobna sprawa, również dotycząca rzekomej zmowy cenowej w zakresie produktów Apple na Amazonie, ciągle się toczy. W zeszłym miesiącu sędzia federalny odrzucił wniosek tych firm o oddalenie pozwu, w związku z czym za jakiś czas powinniśmy poznać jego rozstrzygnięcie.

Dajcie znać w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *