Nowy pozew zbiorowy przeciwko Apple i Amazonowi twierdzi, że firmy te dopuściły się zmowy cenowej, sztucznie zawyżając ceny produktów amerykańskiego producenta z jabłkiem w logo we Wielkiej Brytanii. Powodowie domagają się olbrzymiego odszkodowania.

Pół miliarda funtów za zawyżanie cen przez Apple i Amazon — taki jest cel pozwu

Pozew został złożony przed brytyjskim Trybunałem Apelacyjnym ds. Konkurencji. Zamiarem powodów jest uzyskanie odszkodowania w wysokości co najmniej 500 milionów funtów, czyli około 2,58 miliarda złotych. Jednak o co właściwie chodzi?

Amazon i Apple zostały oskarżone o zawarcie sekretnego porozumienia, w ramach którego niezależni sprzedawcy produktów tej drugiej firmy mieli być usuwani z popularnej platformy sprzedażowej. W zamian Amazon rzekomo otrzymał od producenta zniżkę na sprzęt i sprzedawał go po sztucznie zawyżonych cenach.

Christine Riefa, profesor prawa na Uniwersytecie w Reading, która występuje w pozwie jako przedstawicielka konsumentów, skomentowała tę sprawę tak:

W czasach, gdy rodziny znajdują się pod ogromną presją finansową spowodowaną wysoką inflacją, kredytami hipotecznymi i kosztami energii, sprawiedliwe traktowanie konsumentów jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Zdecydowałam się wnieść pozew, ponieważ konsumenci indywidualnie nigdy nie byliby w stanie tego zrobić, a dwaj giganci technologiczni nadal nabijaliby sobie kieszenie, a ich niezgodne z prawem zachowania nie byłyby kontrolowane.

Beneficjentami odszkodowania, gdyby zostało zasądzone, mieliby być wszyscy konsumenci, którzy kupili produkty Apple lub Beats (które obecnie należy do Apple) na Amazonie w okresie od października 2018 roku.

Każdy, kto spełnia ten warunek, jest automatycznie uprawniony do uzyskania ewentualnego odszkodowania, chyba że zdecyduje się od tego uprawnienia odstąpić. Poszkodowani konsumenci nie muszą ponosić kosztów związanych z usługami prawników.

Podobne sprawy pojawiły się w USA, Włoszech i Hiszpanii

Porozumienie Apple i Amazona miało obejmować nie tylko UK, ale także inne kraje — i w niektórych z nich sprawy toczą się już na bardziej zaawansowanym etapie. Zarówno w Hiszpanii, jak i Włoszech nałożono na amerykańskich gigantów spore grzywny. Przy czym we Włoszech ostatecznie firmom udało się odwołać od decyzji, jednak z przyczyn proceduralnych, a nie związanych z samą materią sprawy.

W Stanach Zjednoczonych podobna sprawa, również dotycząca rzekomej zmowy cenowej w zakresie produktów Apple na Amazonie, ciągle się toczy. W zeszłym miesiącu sędzia federalny odrzucił wniosek tych firm o oddalenie pozwu, w związku z czym za jakiś czas powinniśmy poznać jego rozstrzygnięcie.

Dajcie znać w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie!


Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak sprawdzić żywotność baterii w smartfonie? Jak sprawdzić żywotność baterii w smartfonie? Poradnik krok po kroku
Smartfon to dziś urządzenie codziennego użytku, ale nawet najlepszy model nie będzie działał sprawnie, jeśli jego bateria ulegnie zużyciu. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić żywotność
apple vs epic games Finał sprawy Epic Games vs Apple!
W trwającej od 2020 roku sprawie między Epic Games a Apple zapadł ostateczny wyrok Sądu Apelacyjnego USA dla Dziewiątego Okręgu. Choć wiele mediów skupiło się
ile kosztuje amazon prime Ile kosztuje Amazon Prime?
Amazon Prime od kilku lat jest dostępny w Polsce i zyskał dużą popularność. W ramach tej usługi użytkownicy otrzymują szereg benefitów, takich jak darmowe dostawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *