Wiele osób utożsamia pozycjonowanie wyłącznie z poprawianiem widoczności organicznej strony firmowej bądź sklepu internetowego. Jednak okazuje się, że również dla aplikacji na urządzenia mobilne należy rozważyć podobne. Nie wystarczy przygotować świetną aplikację, ale konieczne staje się uwzględnienie aspektów związanych z ASO (App Store Optimization), czyli pozycjonowaniem aplikacji mobilnych. Dzięki temu aplikacja może się znaleźć wysoko w rankingu danego sklepu, a to przekłada się na większą liczbę użytkowników.

ASO – od czego zacząć?

Łatwo znaleźć pewne analogie z SEO pod wyszukiwarki, ponieważ i w jednym, i w drugim przypadku konieczna jest analiza rynku pod kątem rzeczywistych potrzeb potencjalnych klientów. Dzięki temu można dobrać słowa kluczowe, które w optymalny sposób opisują proponowaną aplikację.

To pozwala też nadać jej jak najlepszy tytuł. Nietrafny dobór słów często przekreśla szansę na wypromowanie aplikacji. Skutkiem tego jest znikoma liczba pobrań. Warto zatem stworzyć listę strategicznych słów kluczowych, np złożoną z około 30 takich propozycji. To one są najważniejsze w działaniach optymalizacyjnych. Jednocześnie potrzeba dodatkowych słów wspierających, które wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia dłuższego opisu oraz w planie link buildingu. Taka lista może się składać nawet z kilkuset fraz. Warto również przyjrzeć się działaniom konkurencji.

Pewne jest, że pozycjonowanie aplikacji mobilnych powinno zaczynać się od tak dogłębnej analizy. Kiedy dokładnie znany jest target oraz dobrane odpowiednie słowa kluczowe, to większa szansa na osiągniecie pożądanych efektów.

Warto przy tym pamiętać, że obecnie najwięcej użytkowników mają trzy sklepy z aplikacjami, a więc Sklep Windows, Apple App Store, a przede wszystkim Google Play. Każdy z nich to ogromna liczba propozycji np. przeznaczony dla osób korzystających z Androida sklep Google Play zawiera niemal 3 miliony dostępnych do pobrania aplikacji. Konkurencja rzeczywiście ogromna, więc bez działań pozycjonujących trudno byłoby wypromować swoją aplikację. A zależność jest prosta – im wyżej w rankingu sklepu, tym lepsza widoczność, co przekłada się na większą ilość pobrań.

Czynniki wpływające na pozycję aplikacji w wynikach wyszukiwania

Kiedy zostanie przeprowadzona analiza rynku oraz dobrane optymalne słowa kluczowe, to można rozpocząć właściwe działania ASO. W nich należy uwzględnić kilka czynników rankingowych, o których więcej poniżej.

1. Nazwa aplikacji

Badania Mobile Dev HQ dowodzą, że zastosowanie odpowiedniego słowa kluczowego w tytule przyczynia się do poprawy pozycji w rankingu niemal o 10 procent. To dużo, więc widać, jak ważne jest znalezienie optymalnej nazwy dla aplikacji. Zresztą nie tylko pod kątem ASO, ale również praktycznym – użytkownik powinien wiedzieć już po nazwie, czy właśnie tego szukał. Dlatego tytuł aplikacji nie może być długi (limit znaków narzucają same sklepy), musi być łatwy do zapamiętania i oczywiście zawierać słowo kluczowe zgodne z przeznaczeniem aplikacji.

Doskonałym sposobem jest zastosowanie słowa kluczowego i brandu, czyli:

• Bezpłatny licznik kroków – brand X

• Budżet domowy – brand Y

W obu przypadkach użytkownik nie ma żadnych wątpliwości, czego może się spodziewać po produkcie. Jednocześnie warto pamiętać, aby nie upychać na siłę słów kluczowych.

2. Krótki opis aplikacji, czyli short description

Jego długość wynosi maksymalnie 80 znaków. Dużo to nie jest, ale wystarczy, aby zawrzeć w nim ważne słowa kluczowe, i niekoniecznie identyczne jak w nazwie. Tworzenie precyzyjnego krótkiego opisu ma duże znaczenie, a proces pozycjonowania aplikacji mobilnych nie byłby pełen bez tego elementu. W jego tworzeniu należy uwzględnić zarówno aspekt ASO, jak i UX, ponieważ to po tytule pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę użytkownik. Dlatego oprócz słów kluczowych umiejętnie wplecionych w treść warto też podkreślić najważniejsze zalety aplikacji, a także zachęcić do jej pobrania.

Co ważne, Google Play umożliwia przeprowadzenie testów A/B opisów. Dzięki temu łatwo sprawdzić, który opis najlepiej konwertuje.

3. Długi opis aplikacji, czyli long description

W długim opisie można wyodrębnić dwie części. Pierwsza z nich ma charakter wstępu na około 250 znaków. Jest ona widoczna podczas podglądu podstrony aplikacji. Dlatego dobrze zawrzeć w tym miejscu ponownie słowa kluczowe, podkreślić walory aplikacji i jej przewagę nad konkurencją. Jednocześnie warto dodać sugestie zastosowania.

Drugi fragment stanowi właściwą część opisu. Jest dostępny dla użytkownika po kliknięciu przycisku „Więcej informacji” („Czytaj więcej”). Badania wskazują, że zaledwie kilka procent użytkowników w ogóle do niego dociera. Jednak nie oznacza to, że należy z niego zrezygnować. Rozsądne pozycjonowanie aplikacji mobilnych byłoby niepełne bez wykorzystania rozwinięcia opisu. To miejsce na merytoryczny tekst o charakterze sprzedażowym. Ponownie wymaga zastosowania fraz kluczowych, ale nie wolno ich upychać na siłę np. po przecinku.

W Google Play można natomiast wykorzystać znaczniki HTML w celu przykucia uwagi, uporządkowania opisu i wyeksponowania słów kluczowych. Dlatego zaleca się umieszczenie w treści nagłówków, podkreślenia tekstu, list numerowanych czy emoji. Warto pamiętać o zakazie wykorzystania w tym miejscu opinii użytkowników. I najważniejsza kwestia w kontekście ASO – cały opis musi być unikalny, jeżeli ma wpływać pozytywnie na pozycję w rankingu sklepu z aplikacjami. Oznacza to, że dla materiałów promocyjnych konieczne jest napisanie innego tekstu.

Całość długiego opisu dla aplikacji mobilnej wynosi 4000 znaków.

4. Prawidłowy adres URL aplikacji

Kolejnym istotnym czynnikiem rankingowym jest adres URL aplikacji mobilnej, który definiuje się podczas jej publikacji. Później nie można go zmienić, więc warto dobrze go przemyśleć. Na pewno powinien zawierać słowa kluczowe, co pozytywnie wpływa na pozycję aplikacji dla tegoż słowa. Lepiej też, żeby URL nie był zbyt długi. Jego zadanie polega na wskazaniu, do czego ta aplikacja służy (przede wszystkim dla robotów sklepu).

5. Nazwa konta dewelopera

Na pozycjonowanie aplikacji mobilnych w wynikach Google Play czy innego sklepu z aplikacjami ma również wpływ nazwa dewelopera, a także jego pozytywna historia. Pozycja w rankingu zależy bezpośrednio od nazwy dewelopera (tzn. nazwa stanowi jeden z czynników rankingowych). Jednocześnie jego dobra ocena pod kątem merytorycznym przekłada się na lepszą ocenę samej aplikacji. Co więcej, obecność słów kluczowych w nazwie konta dewelopera ma znaczenie w kontekście każdej kolejnej jego aplikacji. Mówiąc wprost – jeżeli deweloper tworzy aplikacje o podobnej tematyce, to w swojej nazwie powinien zastosować jedną z popularnych fraz kluczowych, ponieważ to zwiększa szansę na wypromowanie nowych aplikacji. W przypadku tworzenia aplikacji z różnych kategorii najlepiej pozostać przy nazwie stricte brandowej.

6. Odpowiednia ikona aplikacji

Ten element nie wpływa bezpośrednio na ranking. Jednak jest ważny w działaniach ASO. Okazuje się, że ma decydujące znaczenie nie tylko dla zwiększenia współczynnika wejść na stronę aplikacji, ale przede wszystkim dla wyższego współczynnika pobrań. Dlatego należy zadbać o czytelną i wyróżniającą się ikonę, która idealnie pasuje do zawartości danej aplikacji. Możliwe jest również przeprowadzenie testów A/B, aby wybrać ikonę generującą najwięcej przejść na stronę aplikacji.

7. Współczynnik konwersji, liczba pobrań oraz opinie

Kolejne czynniki rankingowe charakteryzują się tym, że twórca aplikacji nie ma już bezpośredniego na nie wpływu (jak w przypadku poprzednich). Można jednak zadbać o to, aby współczynnik konwersji był jak najwyższy, użytkownicy chętnie dzielili się pozytywnymi opiniami, a liczba instalacji nieustannie rosła. Wystarczy zatroszczyć się o użyteczność aplikacji, a także dopasować ją do potrzeb danego targetu.

8. Zdjęcia aplikacji

Ten element również przyczynia się do większej liczby pobrań, więc ma tylko pośredni wpływ na pozycję. Z punktu widzenia pozycjonowania aplikacji mobilnych ważne jest, aby zdjęcia w bardzo czytelny sposób prezentowały screeny z aktualnej wersji, przedstawiały dobrze kluczowe funkcje aplikacji, a także, aby tych zdjęć było więcej niż trzy.

9. Waga aplikacji i aktualizacje

Aplikacja nie powinna mieć więcej 100 MB, aby użytkownicy mogli ją pobrać bez WiFi, a także nie zastanawiali się, czy ich smartfon pomieści kolejną aplikację. Z kolei częste aktualizacje pokazują, że twórca aplikacji dba o jej jakość i bezpieczeństwo.

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych to konieczność

Warto sobie uświadomić, że wszelkie działania zmierzające do poprawy widoczności aplikacji w sklepie oznaczają większe zyski. Dlatego nie należy zaniedbywać kwestii ASO, jeżeli aplikacja ma cieszyć się popularnością wśród użytkowników.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Usprawnienie widoczności swojego sklepu w Internecie
Internet z jednej strony daje możliwość dotarcia do praktycznie każdego użytkownika sieci na świecie, ale z drugiej strony, w gąszczu ogromne liczby dostępnych sklepów, niesamowicie
Jak promować produkty na Allegro?
Allegro to najbardziej znany marketplace na polskim rynku. Swoją pozycję budował przez ostatnie dwie dekady, a dziś odwiedzany jest przez około 18 milionów użytkowników każdego
ecommerce narzedzia Jakie narzędzia warto wykorzystać w e-commerce?
E-commerce, czyli handel w Internecie, to sektor, który rozwija się bardzo dynamicznie niemal od momentu powstania Internetu. W ostatnich latach rozwój ten nabrał jeszcze szybszego
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *