Rozwój technologii telekomunikacyjnych nieustannie zmienia oblicze dzisiejszego świata. Doskonale obrazuje to najnowsza informacja, że operator sieci komórkowych w czołowym europejskim państwie planuje już niedługo wyłączyć usługi 3G na terenie całego kraju. To oznacza koniec pewnej ery i kolejny krok w kierunku nowocześniejszych technologii, takich jak 4G i 5G.

Koniec z 3G, ale są też dobre wiadomości

Planowane jest rozpoczęcie procesu wyłączania 3G w styczniu 2024 roku, a zakończenie tego procesu ma nastąpić do marca tego samego roku. Co ciekawe, to… później niż planowano. Wcześniej mogliśmy usłyszeć, że 3G odejdzie już w 2023 roku, ale tak się nie stało.

Teraz jednak BT, czyli państwowy operator sieci komórkowych w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że plan był taki od początku. Rzekomo firma chciała w 2023 zmniejszać ilość użytkowników „starej” sieci, przekonując ich do zmiany na nowsze technologie, a dopiero w 2024 „wyciągnąć wtyczkę”.

Tak jest — na Wyspach niedługo będzie można korzystać jedynie z LTE i 5G. Jednocześnie operator zapewnia, że wszyscy klienci, którzy są zarejestrowani jako „osoby narażone” (w domyśle: na wykluczenie komunikacyjne), otrzymają darmowy telefon komórkowy gotowy do obsługi technologii 4G. Ewentualnie zniżkę na abonament, jeśli sami chcą wybrać sobie nowy telefon, a nie być ograniczonym do określonego modelu.

Czemu wszyscy rezygnują z 3G? Powód jest prosty

Jak wyjaśnia BT, operator musi zrezygnować z sieci 3G, aby zwolnić miejsce dla nowszych technologii i podnieść standard swoich usług. Firma w ramach testów już w lipcu tego roku wyłączyła tę technologię w mieście Warrington i twierdzi, że mieszkańcy nie narzekają.

Sieć 3G ma już ponad 20 lat, jest podatna na awarie i nie jest w stanie sprostać wymaganiom współczesnego Internetu. Z tego powodu wszyscy operatorzy komórkowi w Wielkiej Brytanii wycofują technologię 3G — BT

Gwoli przypomnienia, wyłączenie sieci 3G nie oznacza, że na starszych telefonach czy w bardziej odległych lokalizacjach nie będzie można dzwonić. Za to odpowiada sieć 2G. Natomiast użytkownicy stracą możliwość korzystania z danych mobilnych w smartfonie, chyba, że ich urządzenia obsługują LTE lub 5G. Wi-Fi będzie oczywiście dalej działało.

BT nie jest jedynym operatorem w UK, ale też nie jedynym, który ma podobne plany. Vodafone oraz Three także wyłaczą sieci 3G w 2024, natomiast O2 zrobi to w 2025. W Polsce także mamy już za sobą pierwsze tego typu decyzje. W kwietniu 2023 proces pozbywania się 3G zakończył w naszym kraju T-Mobile.

Co o tym wszystkim sądzicie? Znacie kogoś, kto jeszcze korzysta z sieci 3G, a może sami jej używacie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak poprawić zasięg w telefonie Jak poprawić zasięg w telefonie z Androidem lub iOS? Najpopularniejsze sposoby, które warto sprawdzić!
Słaby zasięg lub całkowity jego brak to bardzo uciążliwa kwestia – szczególnie poza domem. Utrudnia to przede wszystkim korzystanie z internetu mobilnego, wykonywanie połączeń, odbieranie
jak legalnie wzmocnić sygnał gsm Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM?
Z każdym rokiem w zasięgu sieci komórkowych jest coraz więcej ludzi. Właściwie to odwrotnie: z każdym rokiem coraz mniej ludzi jest poza zasięgiem jakiejkolwiek sieci.
jakie telefony obsługują 5g Które telefony obsługują 5G?
Chcesz kupić nowego smartfona i zależy Ci na nowinkach technologicznych? Sprawdź, jakie telefony obsługują 5G! Dla ułatwienia przygotowaliśmy pełne zestawienie, w którym znajdują się informacje
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *