Pełne wejście w życie aktu o rynkach cyfrowych (DMA) Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo obowiązywać będą przepisy dotyczące tzw. strażników dostępu, czyli firm zarządzających największymi platformami cyfrowymi. Komisja Europejska ogłosiła listę 7 gigantów technologicznych, którzy spełniają kryteria kwalifikujące do bycia „strażnikiem”.

Na liście strażników dostępu dominują amerykańskie firmy

Jak to się stało, że strażników dostępu jest tylko 7? Warunki, które trzeba spełnić, aby nim zostać, są naprawdę restrykcyjne (chociaż firmy, które należą do tego wąskiego grona, zapewne życzyłyby sobie, aby były jeszcze wyższe).

Unia Europejska chciała w ten sposób wyselekcjonować takie firmy technologiczne, które mają realny, znaczny wpływ na rynek wewnętrzny wspólnoty. W praktyce oznacza to:

  • roczny obrót w Europie wynoszący co najmniej 7,5 miliardów euro w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych lub wartość rynkowa wynosząca co najmniej 75 miliardów euro w ostatnim roku obrotowym oraz
  • prowadzenie działalności w co najmniej 3 Państwach Członkowskich oraz
  • ponad 45 milionów aktywnych użytkowników końcowych miesięcznie i ponad 10 000 aktywnych użytkowników biznesowych w UE w ciągu ostatnich trzech lat, korzystających z takich kluczowych usług, jak platformy społecznościowe, systemy operacyjne i wyszukiwarki internetowe.

Przedsiębiorstwa, które przekroczyły powyższe progi to:

  • Alphabet (USA) – spółka-matka m.in. Google, Verily i Calico.
  • Amazon (USA)
  • Apple (USA)
  • ByteDance (Chiny)
  • Meta (USA)
  • Microsoft (USA)
  • Samsung (Korea Południowa).

Firmy technologiczne spełniające postawione przez UE wymagania miały czas do 3 lipca 2023, aby powiadomić o tym fakcie Komisję. Dlatego poznaliśmy listę strażników dostępu właśnie teraz. Teraz Komisja podejmie decyzję o tym, które firmy przypisać jako strażników dla konkretnych typów usług (np. wspomnianych wyszukiwarek, social media, systemów).

Co oznacza bycie strażnikiem? M.in. “otwieranie” swoich systemów

Firmy uznane za strażników dostępu już od 6 marca 2024 roku będą musiały stosować się do szeregu kluczowych przepisów z aktu o rynkach cyfrowych. Przede wszystkim nie będą mogły zmuszać użytkowników swoich systemów operacyjnych do korzystania tylko z własnego ekosystemu aplikacji i usług.

W praktyce oznacza to między innymi, że Apple będzie musiało pozwalać na alternatywne sklepy z aplikacjami na iOS-ie. Twórcy systemów nie będą mogły także decydować o tym, że określone aplikacje będą musiały być zawsze preinstalowane wraz z danym OS-em (np. cały pakiet aplikacji Google na Androidach).

Digital Markets Act zabrania traktowania na swoich systemach własnych produktów i usług priorytetowo, lepiej niż tych pochodzących od zewnętrznych firm. Komisja Europejska podkreśla także, że komunikatory poszczególnych firm będą musiały ze sobą współpracować, tak, aby z każdego telefonu można było wysłać wiadomość do każdego (nie chodzi o komunikatory internetowe, a SMS-owe).

 

Konsumenci będą mieli większy wybór usług, więcej możliwości zmiany dostawcy oraz skorzystają z lepszych cen i wyższej jakości usług. Innowacyjne firmy nie będą już blokowane w dotarciu do nowych klientów. O to właśnie chodzi w DMA [Digital Markets Act dop. red.] – Komisja Europejska

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Żabka naprawa telefonów Od teraz naprawisz telefon w Żabce i uzyskasz… model zastępczy!
Niedawno Twoje urządzenie elektroniczne uległo uszkodzeniu, a Tobie brakowało czasu, aby zanieść je do serwisu? Teraz będzie to bezproblemowe, ponieważ od 13 marca możliwa stała
brave Popularność Brave na iOS-ie gwałtownie wzrosła. Wszystko dzięki Unii
Od 6 marca 2024 roku obowiązują kluczowe postanowienia unijnego Aktu o rynkach cyfrowych, który m.in. zabrania technologicznym gigantom zamykania swoich platform przed konkurencją. Już widać
apple spotify Apple dostało 1,84 miliarda euro kary od Unii. Chodzi o Spotify
Zajęło to około 5 lat, ale Spotify w końcu się doczekało. Unia Europejska zdecydowała się uznać działania Apple względem streamingowego giganta za niezgodne z przepisami
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *