Laptopy są obecnie ogromną częścią całego rynku komputerów. Wiele osób decyduje się na taki sprzęt zamiast stacjonarnej jednostki. Niektóre laptopy są przystosowane do gier, jednak wiele z nich nie posiada nawet odpowiednich podzespołów, by poradzić sobie przy gamingu. Zewnętrzna karta graficzna może być tutaj idealnym rozwiązaniem – podłącza się ją przez złącze (USB lub Thunderbolt). Sprawdź, jakie zalety i wady ma taki sprzęt oraz czy warto kupić eGPU!

Dla kogo zewnętrzna karta graficzna będzie dobrym wyborem?

Podstawowe zastosowanie takiego sprzętu to zwiększenie wydajności laptopa – szczególnie w przypadku modeli ze zintegrowanym układem graficznym. Zewnętrzna karta zmienia bardzo dużo. Można dzięki temu grać w nawet najnowsze gry, zależnie od wybranego modelu. Mimo wszystko – dla kogo zewnętrzna karta graficzna będzie dobrym wyborem?

Wiele osób kupuje laptopa stricte z myślą o pracy. Ma on być mobilny, lekki i wygodny podczas realizowania kolejnych projektów dla pracodawcy. Takie właśnie urządzenia nie są zwykle wyposażone w zaawansowane układy graficzne do gier wideo. W skrócie – biznesowy laptop to sprzęt stricte do pracy. W gamingu taki rodzaj komputerów mobilnych sprawdza się naprawdę słabo. Jeżeli więc po czasie stwierdzasz, że chcesz również grać na laptopie, warto rozważyć zakup eGPU.

egpu

Kupno nowego sprzętu to bardzo duży wydatek, szczególnie w przypadku gamingowych modelu. Zewnętrzna karta graficzna kosztuje znacznie mniej. W istocie eGPU składa się ze specjalnego adaptera podłączanego na USB lub Thunderbolt i wybranego układu – może być on dowolny (np. RTX 3060 lub RX 6600 XT), jeżeli tylko pasuje do standardowych komputerów. Gdy chcesz znacznie zwiększyć wydajność laptopa pod względem graficznym, zewnętrzna karta to wręcz jedyne, możliwe rozwiązanie.

Czym jest zewnętrzna karta graficzna? Poznaj budowę eGPU!

Jest to małe urządzenie, które składa się z karty graficznej i specjalnego adaptera – stacji podłączanej bezpośrednio do laptopa za pomocą przewodu USB lub Thunderbolt. Warto zauważyć, że użytkownik ma sporą dowolność w budowie takiego sprzętu.

Zewnętrzna karta graficzna może być dedykowanym urządzeniem, które kupujemy jako całość lub da się złożyć kilka elementów w całość. Wystarczy samodzielnie wybrać adapter i kartę. Wybór zależy tutaj stricte od osobistych preferencji.

zewnętrzna karta graficzna do laptopa

Budowa eGPU jest więc niezwykle prosta. To wbrew pozorom mało skomplikowany sprzęt. Dzięki niemu można podłączać pełnowymiarowe, dedykowane karty graficzne do laptopa. Takie rozwiązanie jest swego rodzaju poszerzeniem funkcjonalności mobilnego komputera o złącze PCI-E. Dodatkowo można do zewnętrznej karty graficznej podłączać więcej monitorów – zwykle również o lepszych parametrach.

Zewnętrzna karta graficzna do laptopa – jakie są największe zalety takiego sprzętu?

Zintegrowane układy graficzne laptopów nie radzą sobie najlepiej przy renderowaniu 3D. To największy problem takiego sprzętu. Laptopy w większości są przystosowywane do pracy i producenci implementują podzespoły, które będą najlepsze w przypadku programów użytkowych, a nie gier wideo. Jeżeli jednak zależy Ci na gamingu, warto rozważyć zakup zewnętrznej karty graficznej. Jakie są największe zalety eGPU?

  • Ogromne zwiększenie mocy obliczeniowej w przypadku generowania grafiki 3D (skok wydajności gier o nawet kilkaset procent)
  • Wystarczy tylko złącze USB o odpowiednio wysokiej przepustowości, by podłączyć kartę
  • Niższa cena zewnętrznej karty graficznej do laptopa, niż zupełnie nowego, gamingowego sprzętu
  • Zewnętrzną kartę graficzną zawsze można odłączyć i zabrać laptopa ze sobą
  • Karty graficzne w adapterze eGPU można zwykle dowolnie wymieniać (nie dotyczy dedykowanych, zamkniętych konstrukcji)

Zewnętrzna karta graficzna do laptopa to prosty sposób na zwiększenie wydajności sprzętu w grach wideo i specjalistycznych programach. Nie zawsze trzeba kupować nowe urządzenie za bardzo duże pieniądze. Często zakup eGPU w zupełności wystarczy, by dać nawet starszemu laptopowi nowe życie. W razie potrzeby można po prostu odłączyć kartę graficzną.

Wymagania zewnętrznej karty graficznej – co musi oferować laptop, by móc podłączyć do niego eGPU?

Nie każdy laptop obsłuży taki sprzęt. Zewnętrzna karta graficzna ma również pewne wymagania. Ważna będzie przede wszystkim przepustowość złącza USB. Powinna być możliwie najwyższa i trzeba pamiętać również o kompatybilności.

Najlepiej wykorzystać złącza USB Typu C o bardzo dużych przepustowościach lub po prostu Thunderbolt 4. Mimo wszystko przy zakupie eGPU trzeba zwracać uwagę na kompatybilność. Producenci takiego sprzętu przystosowują zwykle zewnętrzne karty graficzne głównie do nowszych laptopów.

co to jest zewnętrzna karta graficzna

Oprócz portu istotny jest także posiadany procesor. Mniej wydajne laptopy mogą mieć problem z zaawansowanymi kartami graficznymi i będą powodować tzw. “wąskie gardło” – osiągi eGPU są wtedy mocno spowalniane, nie można korzystać z pełnej mocy obliczeniowej.

Aby uniknąć takich sytuacji, trzeba po prostu posiadać sprzęt o odpowiednich parametrach. Tylko laptopy z wydajniejszymi procesorami – na przykład Intel Core i5 i i7 nowych generacji, mogą korzystać z dobrodziejstw zewnętrznych kart graficznych.

Należy również mieć na uwadze takie elementy, jak pamięć RAM czy dysk twardy. Mimo wszystko takie podzespoły zmienią jedynie ostateczną wydajność gier wideo i programów. Nie wpływają raczej na osiągi zewnętrznej karty graficznej.

Jak wybrać najlepszą zewnętrzną kartę graficzną? Praktyczne porady

Wybór mocno zależy od osobistych preferencji. Mimo wszystko warto wiedzieć, co jest najważniejsze przy zakupie zewnętrznej karty graficznej do laptopa. Jak wybrać najlepsze eGPU?

  • Model karty graficznej – to podstawowa, najważniejsza kwestia. Należy wybrać konkretny układ graficzny, który preferujesz. Im większe masz wymagania, tym nowszą kartę powinieneś kupić. Mimo wszystko należy pamiętać, że topowe propozycje na rynku wiążą się z ogromnym wydatkiem, ale także świetnymi osiągami. Dotyczy to przykładowo kart z serii NVIDIA RTX 30xx lub AMD Radeon RX 6xxx.
  • Rodzaj eGPU – można kupić dedykowany, zamknięty układ eGPU. To droższe rozwiązanie, które mimo wszystko jest bardzo wygodne. Możesz również zbudować swój zestaw. Wtedy potrzeba desktopowej karty graficznej, adaptera PCIe oraz zasilacza (może być również port Thunderbolt 4). To tańsze rozwiązanie. Wybór zależy od osobistych preferencji.
  • Cena – bardzo istotna kwestia. Markowe urządzenia eGPU będą naprawdę dużym wydatkiem. Często można jednak znaleźć świetne okazje i kupić taki sprzęt bardzo tanio. Zewnętrzne karty graficzne charakteryzują się wciąż niższymi kosztami, niż nowe, gamingowe laptopy.
  • Chłodzenie – dotyczy to szczególnie zamkniętych konstrukcji. Warto zwrócić uwagę na to, jak głośno działa dane urządzenie oraz czy nie będzie powodowało problemów z temperaturą przy dużym obciążeniu.

Jak wybrać najlepszą zewnętrzną kartę graficzną

Oprócz powyższych kwestii warto również zwrócić uwagę na markę sprzętu. Nie warto kupować mało znanych, niesprawdzonych sprzętów. Mogą one okazać się niekompatybilne z posiadanym laptopem lub będą po prostu działać nieprawidłowo.

Warto zadbać o to, by kupić sprawdzony, dobrej jakości sprzęt. Gwarantuje on dłuższą żywotność, często lepszą jakość wykonania oraz pewność, że spełni swoje zadanie.

Zewnętrzna karta graficzna do laptopa – czy opłaca się kupić taki sprzęt?

Zależy to od kilku kwestii. Ważny jest tu między innymi dostępny budżet. Zewnętrzna karta graficzna do laptopa jest oczywiście droższa, niż standardowe, desktopowe propozycje. Mimo wszystko to wciąż tańsze rozwiązanie w porównaniu do nowego gamingowego laptopa.

Zewnętrzną kartę graficzną można zawsze po prostu odłączyć – zostaje wtedy w pełni mobilny sprzęt do pracy. To wygodna konfiguracja, która ma swoje plusy. Można korzystać z eGPU, jak ze stacji dokującej, która zwiększa osiągi laptopa.

Zakup zewnętrznej karty będzie znacznie lepszym wyborem, kiedy nie grasz zbyt często. Kupowanie nowego laptopa gamingowego jest wtedy dużym przestrzałem. Zewnętrzna karta graficzna w zupełności wystarczy. Warto zauważyć, że często można tak osiągnąć nawet lepsze osiągi, niż komputery osobiste czy laptopy stworzone stricte do gier wideo.

Zewnętrzna karta graficzna to nie tylko wyższa wydajność. Taki sprzęt pozwoli również podłączyć więcej ekranów do laptopa lub monitory o lepszych parametrach. To bardzo ważny plus. Nie każdy laptop obsługuje dowolny, zewnętrzny wyświetlacz.

Po podłączeniu monitora do eGPU, taki układ staje się prawdziwą, rozbudowaną stacją dokującą. Wystarczy tylko połączyć laptopa. Zyskuje on natychmiast o wiele wyższą wydajność, dzięki zewnętrznej karcie graficznej oraz duży, oddzielny ekran o lepszych parametrach. Takie rozwiązanie jest świetne, jeśli chodzi o półmobilny zestaw do gier wideo i pracy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cyberprzestępcy Cyberprzestępcy, którzy zhackowali Nvidię, mają… dziwne żądania
Hakerzy, którzy wykradli cenne dane, zazwyczaj próbują je sprzedać bądź żądają okupu, aby ich nie rozpowszechniać. Cyberprzedstępcy, którym udało się zhackować Nvidię, czołowego producenta kart
Granie w chmurze – podsumowanie dostępnych usług
Granie w chmurze, czyli tzw. cloud gaming stał się bardzo popularny. Pozwalają na to coraz szybsze łącza internetowe. Pojęcie oznacza po prostu granie w gry
nvidia geforce now ceny W przypadku pierwszych dwóch opłaty członkowskie będą wyższe o 30%, podczas gdy każdy, kto będzie korzystał z GeForce Now w Kanadzie, zostanie dotknięty podwyżkami zaczynającymi się od 30% i sięgającymi nawet 40%, w zależności od pakietu, z którego korzystasz. Ceny GeForce idą ostro do góry w wielu krajach, w tym w Polsce
Kolejna usługa subskrypcyjna podnosi ceny. Tym razem nie chodzi o streaming muzyki czy wideo, a gier. GeForce Now ni stąd, ni zowąd znacząco zmieniło koszty
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *