Apple niedawno przedłużyło z Qualcommem umowę o dostawę modemów 5G, mimo faktu, że przez lata amerykański gigant próbował uniezależnić się od podwykonawców i stworzyć własne chipy. Jeśli wierzyć najnowszym doniesieniom, starania firmy spełzły na niczym, i to z kilku ciekawych powodów.

Z 2023 zrobił się 2026

Z opublikowanego przez Wall Street Journal raportu wynika, że Apple nie kontynuuje współpracy z dotychczasowym partnerem ze szczególną radością. Edward Snyder, dyrektor zarządzający organizacji Charter Equity Research, pokusił się nawet o stwierdzenie, że producent iPhone’ów „nienawidzi Qualcomma do szpiku kości”.

Wygląda jednak na to, że nie ma innego wyboru. Rzekomo własne prace nad modemem 5G zakończyły się kompletną klapą, z kilku powodów. Po pierwsze, aby szybko rozpocząć prace nad projektem, Apple nie chciało budować całego zespołu od zera.

Zamiast tego kupiło w 2020 roku cały dział Intela, zajmujący się właśnie modemami do smartfonów, za niebagatelny miliard dolarów. Analitycy twierdzili wtedy, że stworzenie własnych chipów zajmie Apple ~3 lata. Samo Apple też tak myślało i sądziło, że uda się umieścić je już w iPhone’ach 15. Jak widać, nic z tego. Następnie osoby decyzyjne w firmie przełożyły deadline na 2024 rok, a więc iPhone’y 16… po czym okazało się, że i na to szanse są marne.

Nie pozostało nic innego, jak przedłużyć umowę z Qualcommem. Warto jednak zaznaczyć, że Apple jeszcze się nie poddało i wciąż pracuje nad swoimi modemami. Obecny plan jest podobno taki, aby wprowadzić je powoli do sprzedaży jeszcze przed 2026 rokiem, czyli terminem, do którego trwać będzie współpraca z zewnętrznym wykonawcą.

Własne modemy 5G nie dla Apple. Zawiodła taktyka?

Jak wskazuje WSJ, stworzenie modemu, który poradziłby sobie nie tylko z 5G, ale też obsługą technologii 2G, 3G i LTE, które przecież wciąż są powszechnie wykorzystywane (chociaż np. w jednym europejskim kraju planują całkiem wyłączyć 3G już niedługo), przerosło możliwości Apple.

Zaangażowanie w prace nad projektem naraz tysięcy inżynierów, co określono w raporcie jako brute forcing, niewiele dało. Zeszłoroczne prototypy Apple pod względem szybkości miały być „w zasadzie trzy lata za najlepszym modemem Qualcommu”.

Co o tym wszystkim sądzicie? Jesteście zdziwieni, że amerykański gigant nie stanął na wysokości zadania w zakresie modemów, biorąc pod uwagę, że jego chipy A17 Pro biją na głowę konkurencję (w tym własny chip A16 Bionic)? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *