Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Spotify wprowadza do swojej aplikacji streamingowej coraz to nowe funkcjonalności oparte na sztucznej inteligencji… zaś Apple zdecydowało się pójść w zupełnie innym kierunku i postawić na prostotę oraz klasykę. Aplikacja Apple Music zyska młodszego brata – Apple Music Classical, czyli, jak sama nazwa wskazuje, usługę streamingową skupiającą się na muzyce klasycznej.

Na razie aplikacja będzie dostępna tylko dla posiadaczy iPhone’ów

Premiera Apple Music Classical w App Store została zaplanowana na 28 marca. Aplikacja zadziała jednak jedynie na urządzeniach z systemem iOS 15.4 lub nowszym. “Wkrótce” ma być dostępna także dla użytkowników smartfonów z Androidem.

Na start przygotowano dla subskrybentów 5 milionów utworów, w tym sporo klasyków, ale też utworów zupełnie nowych – jeśli wierzyć twórcom, jest to “największy katalog muzyki klasycznej na świecie”. Tysiące pozycji ma być dostępne w wersji z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos.

 

apple music classical ui
Źródło: Apple

Poza tym można spodziewać się ponad 700 gotowych playlist przygotowanych przez ekspertów i garści informacji na temat poszczególnych kompozytorów oraz szczególnie istotnych utworów.

Apple zachwala także zaawansowany system wyszukiwania, pozwalający znaleźć utwór nie tylko po nazwie lub kompozytorze, ale też numerze katalogowym czy dyrygencie. Obiecuje ponadto wysoką jakość dźwięku (maksymalnie 192 kHz/24 bity w formacie Hi-Res Lossless).

Classical wchodzi w skład subskrypcji Apple Music

Classical funkcjonuje jako odrębna aplikacja od Apple Music, natomiast subskrybenci aplikacji podstawowej będą mogli korzystać z tej skupiającej się na muzyce klasycznej bez żadnych dodatkowych opłat.

Aktualnie Apple Music kosztuje 11,99 zł/miesiąc w pakiecie Studenckim, 21,99 zł/miesiąc w pakiecie Indywidualnym i 34,99 zł/miesiąc w Rodzinnym.

Twórcy zapowiadają, że aplikacja ma została stworzona z myślą zarówno o największych fanach muzyki klasycznej, jak i osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym typem muzyki.

Jeśli ktoś interesuje się tematem, to zapewne czuł pismo nosem już od dłuższego czasu – w 2021 roku Apple zakupiło firmę Primephonic, specjalizującą się właśnie w streamowaniu muzyki klasycznej. Do tego Apple Music Classical pojawiło się już jakiś czas temu w nowej wersji iOS dla deweloperów, tak więc premiera komercyjna zdawała się kwestią czasu.

Dajcie znać, czy planujecie wypróbować Classical i czy uważacie, że odrębna aplikacja do streamowania muzyki klasycznej to dobry pomysł!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *