Co to jest WhatsApp? Wraz z rosnącą popularnością tej aplikacji coraz więcej ludzi zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest wyjątkowo prosta: to komunikator. Tak jak Messenger, Signal lub kiedyś słynne Gadu-Gadu. Można śmiało powiedzieć, że znaczenie i popularność WhatsAppa rosną wraz ze spadkiem popularności Facebooka. Czemu? Odpowiedź poniżej!
Z tego poradnika dowiecie się:
- WhatsApp – co to jest?
- Na jakie platformy jest dostępny WhatsApp?
- Jak zainstalować WhatsApp?
- WhatsApp Web – co to jest?
- Czy używanie WhatsApp jest bezpieczne?
- Co to jest numer WhatsApp?
- Jak stworzyć grupy na WhatsApp?
- Czym są znikające wiadomości?
- Czy WhatsApp jest bezpłatny?
- Czy istnieją usługi WhatsApp premium?
- Jak zmienić zdjęcie profilowe w WhatsApp?
- Porównanie komunikatorów. WhatsApp vs Messenger.
- Czy WhatsApp jest lepszy od innych komunikatorów?
WhatsApp – co to jest?
Jak już to ustaliliśmy we wstępie, aplikacja WhatsApp to komunikator dostępny na telefony z systemami Android, iOS, a także na PC w postaci aplikacji i przez webapp. Dzięki WhatsApp możemy komunikować się nie tylko za pomocą wiadomości tekstowych. Można również wysyłać obrazki, wiadomości dźwiękowe, czy nawet dzwonić do znajomych używając tylko internetu!
To właśnie sprawiło wybuch popularności WhatsAppa. Wysyłanie wiadomości przez komunikator zastąpiło SMS-y, a możliwość dzwonienia przez internet pozwalała ominąć koszty abonamentów. Jednocześnie nie narażało na dodatkowe koszty, ponieważ w tym czasie i tak większość ludzi miała już w domu Wi-Fi.
Od 2015 roku WhatsApp jest najpopularniejszym komunikatorem internetowym na świecie. Aktualnie (dane na 2020 rok) WhatsApp może się pochwalić ponad 5 miliardami instalacji ze sklepu Google Play. Było to dopiero drugie takie osiągnięcie przez aplikację niestworzoną przez Google. Jednocześnie przekłada się to na 2 miliardy indywidualnych użytkowników na całym świecie.
Skąd się wzięła popularność WhatsAppa?
Pomysł na aplikację WhatsApp zrodził się w głowach Briana Actona i Jana Kouma, byłych pracowników Yahoo! Początkowo aplikacja miała służyć tylko do pokazywania statusu użytkowników, żeby osoba dzwoniąca mogła widzieć, czy adresat jest w pracy lub na spotkaniu. Apka nie miała wielkiego wzięcia aż do przypadkowej innowacji wprowadzonej przez Apple kilka miesięcy później.
Ową innowacją były powiadomienia, które mogły być używane przez zewnętrzne aplikacje. Dzięki nim użytkownicy zaczęli używać powiadomień do zmian statusu, żeby komunikować się z innymi użytkownikami. Autorzy WhatsAppa szybko zrozumieli potrzeby rynku i jeszcze w tym samym roku wypuścili WhatsApp 2.0 z funkcją czatowania.
Ta prosta funkcja spowodowała nagły wzrost ilości użytkowników, wypuszczenie aplikacji na inne systemy (Android i świętej pamięci SymbianOS) oraz zainteresowanie ze strony Google. Oferty Google zostały odrzucone, jednak WhatsApp potrzebował środków na funkcjonowanie. Te zostały zapewnione przez wprowadzenie opłat. Pierwszy rok użytkowania był darmowy, a każdy następny kosztował 0,99 USD.
Opłaty nie utrzymały się długo, ponieważ już od 2016 roku WhatsApp stał się ponownie darmowy. Inna sprawa, że stało się tak dlatego, że w 2014 roku firma została wykupiona przez Facebook za oszałamiające 19 miliardów dolarów.
Na jakie platformy dostępny jest WhatsApp?
Aktualnie na rynku dostępne są cztery wejście komunikatora WhatsApp na trzy różne systemy operacyjne.
- WhatsApp na Androida.
- WhatsApp na iOS (iPhone).
- WhatsApp na komputery PC.
Gdzie czwarta wersja? Otóż to komputery osobiste mają dostępne dwie wersje. Poza standardową aplikacją WhatsApp, którą można ściągnąć i zainstalować na komputerze, istnieje również apka webowa. Czym jest? To po prostu aplikacja, którą uruchomicie przez przeglądarkę. Cała obsługa będzie odbywać się przez nią.
Między aplikacją WhatsApp na PC i aplikacją nie ma większych różnic w działaniu. Jedynie webapp może wymagać częściej logowania, ale nawet te odbywa się tak samo. Więcej informacji i link do strony w sekcji: WhatsApp – jak używać?
Jak zainstalować WhatsApp?
Sposób na to, jak zainstalować WhatsApp, może się różnić w zależności od platformy. Przyjrzyjmy im się po kolei.
Jak zainstalować WhatsApp na Androidzie?
Instalowanie aplikacji WhatsApp na smartfonie z Androidem jest dokładnie tak samo proste, jak instalowanie innych aplikacji.
- Wejdź do sklepu Play.
- Wyszukaj aplikację WhatsApp.
- Zainstaluj.
To tyle!
Jak zainstalować WhatsApp na iOS?
Jeśli chodzi o kwestie, jak zainstalować WhatsApp na Iphonie, to smartfon Apple nie odbiega mocno od poprzedników.
- Wejdź do Appstore.
- Znajdź aplikację WhatsApp.
- Zainstaluj.
- Potwierdź instalację.
I już!
Jak zainstalować WhatsApp na PC?
Na komputerach stacjonarnych sprawa ma się trochę inaczej, ale to ze względu na różnice wynikające z innej platformy. Jak zainstalować WhatsApp na komputerze?
- Wejdź na stronę WhatsApp.
- Kliknij „Pobierz” i zaczekaj chwilę (w zależności od ustawień twojej przeglądarki może wymagać potwierdzenia ściągania pliku).
- Uruchom plik instalacyjny i zainstaluj WhatsApp w ten sam sposób jak każdy inny program.
Nie zostaje nic więcej, jak uruchomić aplikację.
Na PC jest jednak dodatkowy sposób na to, jak zainstalować WhatsApp na komputerze. Trzymając się dokładnie szczegółów, to ten sposób wręcz nie wymaga instalacji komunikatora na dysku. Możesz użyć apki webowej, którą się obsługuje przez przeglądarkę. WhatsApp Web dostępny jest pod tym adresem.
Whatsapp – jak używać?
Instrukcja obsługi WhatsApp różni się w zależności od tego, czy mówimy o aplikacji na smartfony, czy o aplikacji na komputery.
WhatsApp na smartfonach działa na twoim numerze telefonu. Z tego powodu możesz mieć tylko jedno konto na jeden numer telefonu. Dzięki temu możesz też od razu mieć w kontaktach wszystkie osoby z książki telefonicznej, które również mają zainstalowany WhatsApp. Oczywiście musisz wyrazić zgodę na dostęp do kontaktów.
Czym jest WhatsApp Web?
WhatsApp na PC, niezależnie, czy użyjesz aplikacji, czy webapp, nie działa samodzielnie. Do obsługi wersji komputerowych musicie mieć aplikację na smartfona. Mając założone konto na swój numer telefonu w aplikacji smartfonowej, możecie dodać aplikację z komputera do zaufanych urządzeń. Dopiero wtedy WhatsApp na PC będzie nadawał się do użytku.
Jak skonfigurować WhatsApp na PC?
- Otwórzcie zainstalowaną aplikację, bądź apkę webową. Powinniście widzieć instrukcję połączenia z kodem QR.
- Otwórzcie WhatsApp na swoim smartfonie. System operacyjny (Android lub iOS) nie robi różnicy.
- Wejdźcie w ustawienia.
- Wejdźcie w Połączone urządzenia.
- Naciśnijcie „Połącz nowe urządzenie”.
- Zeskanujcie telefonem kod QR wyświetlony na komputerze.
Od tego momentu WhatsApp na komputerze będzie działał. Jeśli czasem wystąpi problem, z reguły można go rozwiązać, powtarzając cały proces. Nie jest on ani długi, ani skomplikowany. Nie powinien zająć więcej niż jednej minuty.
WhatsApp – najczęściej zadawane pytania
Czy używanie WhatsApp jest bezpieczne?
Tak. Przynajmniej dopóki nie stracicie telefonu.
Żarty na bok: w 2016 roku wprowadzono do WhatsApp pełne szyfrowanie wysyłanych wiadomości i plików. Dzięki temu nikt poza osobami zaangażowanymi w rozmowę nie powinien ich odczytać.
Oczywiście na temat bezpieczeństwa wciąż zostaje kwestia tego, że WhatsApp jest własnością Facebooka. O tym szerzej w porównaniu WhatsApp vs Messenger.
Co to jest numer WhatsApp?
Numer WhatsApp to inaczej twój numer użytkownika, czyli numer telefonu. To na jego podstawie WhatsApp identyfikuje użytkowników i łączy z ludźmi z twojej książki telefonicznej.
Jak stworzyć grupy na WhatsApp?
Jak stworzyć grupę w WhatsApp? To wyjątkowo proste!
- Uruchom aplikację. Pierwszym ekranem powinny być czaty. Jeśli masz coś innego, przełącz właśnie na czaty.
- Po prawej stronie nad listą osób, z którymi czatowaliście (ale trochę poniżej prawego górnego rogu), znajdziecie przycisk „Nowa grupa”. Wciśnijcie go.
- W tym kroku wybierzcie znajomych, którzy mają znaleźć się w nowej grupie. Gdy skończycie, naciśnijcie przycisk „Dalej”.
- W tym kroku musicie podać temat (nazwę) grupy, można wybrać zdjęcie oraz wybrać, czy wiadomości będą znikać, czy nie. Czym są znikające wiadomości? O tym za chwilę.
- Jeśli wszystko jest gotowe, klikacie przycisk „Utwórz” w prawym górnym rogu.
Wasza nowa grupa jest gotowa i czeka na pierwsze wiadomości. Przywitajcie się ze znajomymi!
Czym są znikające wiadomości?
Znikające wiadomości w WhatsApp to funkcja, która w naturalny sposób podnosi poziom prywatności. W czatach grupowych (grupach) możecie włączyć, aby wiadomości znikały po jakimś czasie. Wiadomości mogą znikać po:
- 24 godzinach.
- 7 dniach.
- 90 dniach.
Na czym to polega? Nie ma tu żadnej tajnej technologii. Po określonym czasie wiadomości zostaną usunięte.
Czy WhatsApp jest bezpłatny?
Tak, WhatsApp jest w pełni darmowy!
Bezpłatny WhatsApp można używać bez limitu czasowego, chociaż co ciekawe nie zawsze tak było i to mimo że powstał jako darmowa aplikacja. Po pierwszych sukcesach szybko się jednak okazało, że utrzymanie infrastruktury kosztuje. WhatsApp wprowadził więc opłatę w wysokości 0,99 USD za rok, jednocześnie dając aż cały pierwszy rok za darmo.
Pobieranie opłat nie trwało długo i zostało zniesione już po paru latach, gdy aplikacja została w całości wykupiona przez Facebooka. Ten mógł sobie pozwolić na wzięcie „w koszta” takie rzeczy jak utrzymanie infrastruktury.
Czy istnieją usługi WhatsApp Premium?
Tak. Nazywa się to dokładnie WhatsApp Business i jak sama nazwa mówi, są to opcje przeznaczone dla biznesu. Jeśli jesteście zainteresowani, więcej informacji dostaniecie na stronie przeznaczonej WhatsApp Business.
Podkreślmy jeszcze raz: nie jest to opcja premium dla pojedynczego użytkownika. Taka osoba nie będzie miała z tego absolutnie nic.
Jak zmienić zdjęcie profilowe w WhatsApp?
Jeśli doszliście do wniosku, że pora coś zmienić w waszym życiu i zastanawiacie się, jak zmienić zdjęcie profilowe w WhatsApp, ucieszy was wiadomość, że jest to bardzo proste.
Jak zmienić zdjęcie profilowe w WhatsApp?
- Otwórz aplikację.
- Wejdź w ustawienia.
- Kliknij swoje imię/nick.
- Zmień zdjęcie.
Mówiłem, że proste?
WhatsApp to jednak nie tylko zdjęcie profilowe. Równie dobrze możecie utworzyć i zmieniać swój awatar. Opcję tworzenia awatara znajdziecie zaraz pod własnym imieniem/nickiem w ustawieniach.
Porównanie komunikatorów. WhatsApp vs Messenger
Porównania komunikatorów bywają dosyć trudne z jego głównego powodu. Każdy z nich spełnia swoje zadanie, jakim jest wysyłanie wiadomości do innych użytkowników. Gdzie w takim razie leżą różnice? Postaram się je pokazać na przykładzie porównawczym dwóch (chyba) najpopularniejszych komunikatorów: Whatsapp vs Messenger.
Najważniejszą różnicą jest sposób założenia konta. WhatsApp wymaga podania numeru telefonu komórkowego, który jest łatwy do zweryfikowania. W dodatku nie ma chyba w tym momencie osoby bez telefonu. Messenger dla odmiany wymagał przez długi czas konta na Facebooku, na co wiele osób nie chciało się godzić. Szczególnie teraz, gdy popularność Fb spada. To też sprawia, że na messengerze łatwiej o trollujące konta i przychodzący spam.
Kolejną różnicą jest kompresja obrazów: ta jest dużo większa na messengerze, przez co zdjęcia dochodzą gorszej jakości.
Inną kwestią jest bezpieczeństwo w postaci śledzenia twoich wiadomości, niepowiązane z szyfrowaniem. Oczywiście nie ma ku temu żadnych podstaw, w końcu nikt się do tego oficjalnie nie przyzna. WhatsApp to jednak własność Facebooka i już samo to sprawia, że odpowiednie skrypty profilują wasze dane. I to pomimo faktu, że WhatsApp nie ma reklam.
Whatsapp to szyfrowany komunikator, ale są lepsze. Dla pełnego bezpieczeństwa i braku śledzenia możecie zainstalować komunikator Signal. Ten podobnie używa numeru telefonu do rejestracji, szyfruje wiadomości, ale przede wszystkim nie śledzi waszych wiadomości.
Czy WhatsApp jest lepszy od innych komunikatorów?
Nie da się tego jednoznacznie określić, gdyż jest to zależne od tego, co jest najważniejsze dla was. Jeśli zależy wam tylko na rezygnacji z Facebooka i Messengera, to WhatsApp jest dobrym wyborem. Nie ma reklam, jest bezpieczny, kontakt jest równie łatwy, co posiadanie czyjegoś numeru telefonu. Nie unikniecie jednak profilowania pod kątem reklamowym.
WARTO PRZECZYTAĆ: