Co zrobić, gdy komputer się nie uruchamia? Większość z nas w takich chwilach nabiera bardzo mrocznych myśli. Czy to już przyszedł czas na kolejną zmianę maszyny? W końcu nic nie może wiecznie trwać. A może to tylko drobna usterka? Może wystarczy wymienić jedną część? Odłóżmy na bok negocjacje z losem i sprawdźmy, co zrobić, gdy komputer nie chce się uruchomić!

Potencjalne przyczyny, czemu komputer nie uruchamia się

Zanim przejdziemy do przedstawienia przyczyn tego problemu (które mamy nadzieję, zabrzmią znajomo), postarajmy się uściślić obraz sytuacji:

  • Czy faktycznie komputer nie chce się włączyć, czy tylko się zawiesza?
  • Czy komputer nie uruchamia się, czy nie zawsze się uruchamia?

Odpowiedzcie sami przed sobą na zadane powyżej pytania, gdyż mogą nam bardzo pomóc w znalezieniu przyczyny, czemu komputer się nie uruchamia. A znając przyczynę, jesteśmy już o krok od rozwiązania problemu.

komputer się nie uruchamia

Najważniejsza jest kwestia zawieszania. Jeżeli komputer nie zawsze się uruchamia, macie pełne pole do popisu, aczkolwiek musicie go jeszcze raz odpalić. Możliwość włączania i wyłączania komputera pozwala na dużo lepsze i dokładniejsze metody diagnozy, a przy okazji wyklucza część problemów. Nawet jeśli nie możecie wejść do systemu, zawsze możecie wejść do Biosu, spróbować uruchomić tryb awaryjny lub instalator Windowsa. Tak, jeśli komputer się zawiesza, metody i przyczyny będą zupełnie inne, niż gdy komputer się nie uruchamia.

Tym przydługim wstępem sprawdźmy, jakie są potencjalne przyczyny, czemu komputer nie uruchamia się:

  • Pierwszą i najważniejszą przyczyną mogą być problemy z zasilaniem i od tego należy zacząć sprawdzanie, czemu komputer się nie uruchamia. Brzmi banalnie? Macie pełną rację, aczkolwiek to właśnie te banalne rozwiązania zostają najczęściej przeoczone. Wystarczy niechcący szturchnąć komputer nogą, żeby wyrwać kabel i nie zauważyć. Może ktoś wyłączył listwę przeciwprzepięciową, a może korek (bezpiecznik) w domu. Sprawdźcie po kolei każde możliwe miejsce + włącznik zasilania z tyłu komputera.
  • Problemy sprzętowe, a przede wszystkim wadliwy (bądź kompletnie zepsuty) zasilacz. To właściwie drugi najważniejszy krok. Jeśli wszystko jest odpowiednio podłączone, a komputer nie reaguje – to pewnie zasilacz.
  • Zanim jednak spiszecie zasilacz na straty, warto zajrzeć do środka komputera. Otwórzcie obudowę i rozejrzyjcie się. Może tam widać jakiś obluzowany kabel? Powód może być ten sam, co przy poluzowaniu zewnętrznych kabli. Przy szczęściu może się okazać, że to po prostu kabel łączący włącznik wypiął się z płyty głównej.
  • Problemy sprzętowe to jednak nie tylko zasilacz. To również płyta główna. Zepsuta płyta główna spowoduje ten sam efekt – komputer się nie uruchomi i będzie czarny ekran. Czy może być coś gorszego? Niestety musimy odpowiedzieć twierdząco, na tak zadane pytanie. Jeśli zasilacz się spalił (co może być następstwem nawet losowego przepięcie), mógł spalić również inne podzespoły, w tym płytę główną. Z drugiej strony, jeśli widzicie/słyszycie ruch wiatraka w zasilaczu, ale komputer nie startuje, może to wskazywać właśnie na płytę główną.
  • Problemy z innymi peryferiami – odłączcie od komputera wszystkie peryferia, a nawet inne kable (poza zasilającym) i sprawdźcie, czy ma to wpływ na uruchamianie się komputera.

Jak już wspomnieliśmy powyżej – mówimy tylko o przypadkach, gdy komputer się nie uruchamia. Gdy komputer się uruchamia, ale nie ma obrazu lub komputer wolno chodzi, zajmujemy się w innych poradnikach.

Co robić, gdy komputer nie uruchamia się?

Po pierwsze – nie panikować! Portal Techpolska.pl jest tu, żeby wam pomóc poradzić sobie z tym problemem. Chociaż przed wami groza związana z potencjalną potrzebą wymiany podzespołów, sprawdźmy, co możemy zrobić, żeby temu zapobiec. Wpływ na nasze następne decyzje będzie miało przede wszystkim to, czy znaleźliście przyczynę. Nawet jeśli nie – zerknijcie na możliwe rozwiązania tego problemu.

Co robić, gdy komputer się nie uruchamia?

  • Sprawdź połączenia. Pierwszym krokiem powinno być podłączenie komputera do innej listwy zasilającej, żeby wykluczyć problem z listwą. Dobrym pomysłem jest również podłączenie komputera innym kablem zasilającym. Tak, kable również mogą ulec zniszczeniu.
  • Sprawdź zasilacz. Bez narzędzi jednak może być to ciężkie. Pomocny może być miernik uniwersalny lub tester zasilaczy. Jednocześnie każdy serwis komputerowy da radę to sprawdzić w moment.
  • Nasłuchuj. Czy komputer wydaje jakiekolwiek dźwięki, gdy naciskasz włącznik? Jeśli nie dzieje się kompletnie nic to najpewniej przyczyna zasilania.
  • Upewnij się, czy wszystkie kable w środku komputera są odpowiednio podłączone. W szczególności zwróć uwagę na kabel prowadzący od włącznika do płyty głównej.
  • Podłącz zasilacz do innego komputera. Ta opcja jest oczywiście dostępna tylko dla ludzi, którzy mają dwa komputery i mogą sobie na to pozwolić. Jednocześnie w najprostszy sposób pozwala sprawdzić, czy to usterka zasilacza. Dla pewności możecie z działającego komputera wyjąć zasilacz i podłączyć do waszego. Uważajcie jednak na to, czy inny zasilacz ma wystarczającą moc, aczkolwiek na potrzeby szybkiego testu powinno wszystko działać.

Mamy nadzieję, że cały ambaras okazał się tylko poluzowanym kablem. Jeśli jednak to coś więcej i macie pewność, że to zasilacz – wystarczy go wymienić. W innym przypadku sytuacja będzie bardziej skomplikowana. Niestety, jeśli komputer w żaden sposób nie reaguje na włącznik, najbezpieczniejszą opcją będzie wizyta w serwisie komputerowym. Serwis przy użyciu odpowiednich narzędzi zlokalizuje usterkę w kilka minut.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, a skoro tak, sprawdźmy, jak zapobiegać sytuacjom, gdy komputer stacjonarny nie uruchamia się:

  • Dbajcie o swój sprzęt. Regularnie otwierajcie obudowę, żeby pozbyć się nadmiaru kurzu. Nie pracujcie zbyt długo na zbyt wysokim obciążeniu. Nie przepełniajcie dysków.
  • Róbcie regularne aktualizacje.
  • Używajcie sprzętu o wysokiej jakości, w szczególności zasilacza. To zdecydowanie nie jest część, na której można oszczędzać. Pamiętajcie, że zły zasilacz może pociągnąć za sobą więcej części!
  • Wyłączajcie komputer (zamiast ciągłego usypiania).

Wszystkie powyższe porady to na dobrą sprawę po prostu zwykłe dobre nawyki. Z nimi znacząco wydłużysz życie swojego sprzętu i zapobiegniesz sytuacjom, gdy komputer się nie uruchamia!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *