Serii Doom większości graczy przedstawiać nie trzeba. Pierwszoosobowe strzelanki od id Software z Doomguyem w roli głównej cieszą się ogromną popularnością już od końcówki 1993 roku. Co więcej, najnowsze odsłony spotykają się z całkiem dobrym przyjęciem (co zdecydowanie nie jest regułą w przypadku tak długowiecznych serii).
„Najświeższą” częścią serii jest Doom Eternal, którym zajmiemy się w tym materiale. Zebraliśmy dla Was wymagania Doom Eternal na PC, które powinny pozwolić ustalić, czy w ogóle opłaca się ten tytuł kupować, czy niekoniecznie. Czytajcie dalej, a wszystkiego się dowiecie!
Doom Eternal wymagania na PC
Doom Eternal to shooter z krwi i kości, który zwłaszcza na najwyższych poziomach trudności potrafi być naprawdę wymagający. Jakiekolwiek zacinki podczas rozgrywki mogą oznaczać, że ledwie zdążymy mrugnąć, a już nasza postać będzie wąchała kwiatki od spodu. Zarówno w kampanii dla jednego gracza, jak i w trybie multiplayer płynność gry jest kwestią kluczową.
Płynność ta będzie zależała od wydajności naszego komputera/laptopa gamingowego, w związku z czym spełnianie wymagań Doom Eternal (najlepiej zalecanych, ale co najmniej minimalnych) jest bardzo ważne. Konfiguracje zaproponowane przez twórców znajdziecie poniżej. Jeśli chodzi o to, jak porównać je ze swoim sprzętem, to dostępne jest kilka opcji.
Istnieją narzędzia (np. Can You Run It), które mają w swojej bazie zapisane benchmarki poszczególnych podzespołów i wymagania większości gier. Po pobraniu ich na swój PC program analizuje posiadany sprzęt i jego wydajność, a następnie porównuje ją z wydajnością oczekiwaną przez twórców.
Jeśli nie chcemy ściągać zewnętrznego oprogramowania na swój sprzęt, zawsze można też po prostu podejrzeć w informacjach o systemie, jakie ma się podzespoły, a następnie sprawdzić ich benchmarki (i benchmarki podzespołów, które zobaczycie w poniższych wymaganiach).
Wymagania minimalne
Wymagania minimalne Doom Eternal na PC wyglądają tak:
System operacyjny: | 64-bit Windows 7 / 64-bit Windows 10 |
Procesor: | Intel Core i5 @ 3.3 GHz lub lepszy, lub AMD Ryzen 3 @ 3.1 GHz lub lepszy |
Pamięć RAM: | 8 GB |
Karta graficzna: | NVIDIA GeForce GTX 1050Ti (4GB), GTX 1060 (3GB), GTX 1650 (4GB) lub AMD Radeon R9 280(3GB), AMD Radeon R9 290 (4GB), RX 470 (4GB) |
Miejsce na dysku: | 80 GB dostępnej przestrzeni |
Powyższe wymagania zostały stworzone z myślą o graniu w rozdzielczości 1080p, w 60 klatkach na sekundę i przy niskich ustawieniach graficznych. W razie, gdyby się ich nie spełniało można więc na przykład próbować zmniejszać rozdzielczość, jednak nie ma żadnych gwarancji, że gra będzie działała płynnie i bezproblemowo, więc trzeba zastanowić się, czy warto ryzykować.
Wymagania zalecane
Zestaw wymagań zalecanych przygotowanych przez id Software prezentuje się zaś następująco:
System operacyjny: | 64-bit Windows 10 |
Procesor: | Intel Core i7-6700K lub lepszy, lub AMD Ryzen 7 1800X lub lepszy |
Pamięć RAM: | 8 GB |
Karta graficzna: | NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB), NVIDIA GeForce 970 (4GB), AMD RX 480 (8GB) |
Miejsce na dysku: | 80 GB dostępnej przestrzeni |
Są to wymagania zalecane do płynnej gry w rozdzielczości 1080p, przy 60 klatkach na sekundę i na wysokich ustawieniach graficznych (z wyłączeniem graczy, którzy posiadają kartę graficzną NVIDIA GTX 970 – żeby osiągnąć optymalne rezultaty, twórcy wskazują, że powinni oni ustawić jakość tekstur na średnią).
Osoby, które chciałyby grać w wyższej rozdzielczości, muszą być świadome, że w ich przypadku do płynnej gry potrzebny będzie jeszcze mocniejszy sprzęt.
Doom Eternal – istotne informacje
Skoro przedstawiliśmy Wam już wymagania sprzętowe Doom Eternal, nie zaszkodzi także przybliżyć historię tego tytułu i nieco opowiedzieć o tym, jak został on przyjęty przez graczy i krytyków.
Za stworzenie Doom Eternal odpowiadało studio id Software, zaś wydawcą jest Bethesda Softworks. Premiera gry na kolejnych platformach następowała falami. Najpierw, 20 marca 2020 roku, Doom Eternal zadebiutował na PlayStation 4, Xboxie One, Google Stadii i oczywiście Windowsie.
Następnie 8 grudnia 2020 pojawiła się wersja na Nintendo Switcha, a 29 czerwca 2021 udostępniono ten uznany tytuł graczom konsol nowej generacji i- PlayStation 5 i Xboxa Series S | X. Jeśli więc ktoś chce zagrać, ma naprawdę sporo platform do wyboru.
Wiemy już, gdzie i od kiedy można zagrać w Doom Eternal, ale pojawia się pytanie: czy w ogóle warto? Każdy może mieć nieco inny gust, więc zawsze jest ryzyko, że nawet najbardziej lubiana przez ogół społeczności gra się komuś nie spodoba. Natomiast tutaj prawdopodobieństwo zadowolenia z zakupu jest dość wysokie.
Doom Eternal w wersji na PC zebrał na Metacritic ocenę 88/100 od krytyków i 8.8/10 od graczy. To naprawdę świetne wyniki, zwłaszcza, jeśli chodzi o oceny graczy, które często są niższe niż te od profesjonalnych krytyków, podczas gdy tutaj udało im się idealnie ze sobą pokryć.
Wymagania Doom Eternal – podsumowanie
Wymagania Doom Eternal nie należą do najniższych, jako że jest to wciąż stosunkowo świeża gra, a do tego mówimy tutaj o tytule AAA od uznanego studia, jakim niewątpliwie jest id Software. Liczymy jednak, że Wasze sprzęty bez problemu sobie z nimi poradzą i będziecie mogli zagrać w ten świetnie oceniany tytuł płynnie i bezstresowo.
W razie czego można skorzystać z usług streamingu gier (aczkolwiek tutaj nie obejdzie się bez szybkiego połączenia z Internetem) lub powrócić do Dooma z 2016 roku, czyli poprzednika Doom Eternal. Jako gra nieco starsza, charakteryzuje się on wyraźnie niższymi wymaganiami sprzętowymi, więc będzie mniejszym wyzwaniem dla starszych czy bardziej budżetowych sprzętów.
WARTO PRZECZYTAĆ: