Założona przez Elona Muska firma X.ai zaprezentowała swój najnowszy model językowy Grok-1.5, który wprowadza znaczące udoskonalenia w porównaniu do poprzedniej wersji, Grok-1. Nowy model rzekomo wyróżnia się imponującymi możliwościami, zwłaszcza w zakresie matematyki i programowania.

Co nowego w Groku-1.5? X.ai pokazało benchmarki

Ledwo co Elon Musk zdecydował się uczynić Groka (częściowo) open-source, a teraz pora na kolejną rewolucję. Oto najważniejsze ulepszenia, które X.ai zapowiedziało dla modelu Grok-1.5:

    • matematyka: Grok-1.5 uzyskał wynik 50,6% w benchmarku MATH, co stanowi ponad dwukrotną poprawę w porównaniu do 23,9% osiągniętych przez Grok-1. Ten benchmark opiera się na zadaniach matematycznych na poziomie szkoły podstawowej i średniej.
    • programowanie: w teście HumanEval, oceniającym umiejętności generowania kodu i rozwiązywania problemów, nowy model osiągnął 74,1%, podczas gdy poprzednia wersja uzyskała 63,2%.

grok 1 5 benchmarki

    • Źródło: x.ai
  • więcej danych wejściowych: Grok-1.5 potrafi przetwarzać wprowadzane treści o długości do 128 000 tokenów, co stanowi 16-krotny wzrost w porównaniu z Grok-1. Według X.ai pozwala to na lepsze zrozumienie dłuższych dokumentów, przy zachowaniu zdolności do wykonywania poleceń. Inaczej mówiąc, model nie będzie nagle dostawał amnezji w zakresie tego, o czym „rozmawialiśmy” z nim kilka interakcji wcześniej.

Aby opracować Groka-1.5, X.ai zbudowało specjalną infrastrukturę treningową z wykorzystaniem JAX, Rust i Kubernetes, opartą na potężnych klastrach GPU.

Pierwsi testerzy będą mogli wypróbować go już niedługo

X.ai informuje, że Grok-1.5 zostanie wdrożony „w nadchodzących dniach”, początkowo tylko dla wybranych testerów. Przy okazji chatbot na portalu X ma dorobić się kilku bliżej nieokreślonych nowych funkcji.

Z innych ciekawostek, Elon Musk niedawno sugerował, że dostęp do Groka może zostać rozszerzony na nowe kategorie użytkowników. Aktualnie mogą z niego korzystać tylko subskrybenci planu Premium+, którego miesięczny koszt to 72 złote. Niewykluczone, że niedługo trafi także do subskrybentów Premium (36 złotych/miesiąc).

Jak udoskonalone możliwości Grok-1.5 przełożą się na praktyczne zastosowania? Nie pozostaje nic innego, jak czekać, aż zobaczymy rezultaty na własne oczy. Dajcie znać w komentarzach, co Wy o tym sądzicie!

Źródło obrazka wyróżniającego: x.ai

WARTO PRZECZYTAĆ:

apple passwords Apple wystartuje z własnym menadżerem haseł?
Zgodnie z informacjami, które ujawnił Bloomberg, Apple przygotowuje się do wprowadzenia nowej aplikacji o nazwie Passwords (Hasła). Jej zadanie? Uproszczenie zarządzania danymi logowania na urządzeniach
płatności oczami w salonach Empik Wystarczy jedno spojrzenie i kupione! Rewolucyjna usługa przejdzie testy w salonach Empik
Już lada moment w naszym kraju ruszają testy rewolucyjnej usługi, a dokładniej: płatności biometrycznych, które są oparte na połączeniu biometrii tęczówki oka i twarzy. Będziecie
subskrypcja na twitchu Wzrasta cena subskrypcji na Twitchu! Podwyżka dotyczy także Polski
W ostatnim roku nie można się opędzić od newsów o podwyżkach cen usług subskrypcyjnych. Wzrosły opłaty za Netflixa, YouTube Premium, Spotify i wiele, wiele innych.
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *