O tym, że wszczepiono chip mózgowy u pierwszego pacjenta, informowaliśmy już prawie dwa miesiące temu. Nieznane były jednak jego dane. Teraz to się zmieniło – Neuralink pokazał mężczyznę, u którego przeprowadzono po raz pierwszy ten zabieg.

Pacjentem jest mężczyzna po wypadku podczas nurkowania

Po wielu latach testów na zwierzętach, w styczniu tego roku przyszedł czas na wszczepienie implantu od Elona Muska pierwszemu człowiekowi. Wiemy już, że pacjentem okazał się 29-latek – to Noland Arbaugh, który uległ wypadkowi podczas nurkowania. Już od 8 lat jest sparaliżowany i może właściwie tylko poruszać głową i mówić. Jak zatem można się domyślać, miał mocno ograniczone możliwości korzystania, chociażby z takiego sprzętu jak komputer, a teraz może pozwolić sobie nawet na całonocne sesje gier komputerowych!

Na oficjalnym koncie Neuralink w serwisie X (wcześniej Twitter) zostało udostępnione prawie 10-minutowe nagranie, na którym sam zainteresowany relacjonuje swoje wrażenia i jak twierdzi, implant nie jest idealny (za jedną z największych wad uznaje to, że bateria wystarcza jedynie na 8 godzin), ale znacząco zmienił jego życie. Pokaz możliwości pierwszego pacjenta z chipem mózgowym był transmitowany na żywo:

29-latek z implantem może grać w szachy czy uczyć się języków

Na powyższym nagraniu w serwisie X możecie zobaczyć, jak sparaliżowany mężczyzna gra w swoje ulubione gry, czyli m.in. w szachy czy w Cywilizację VI. Dzięki wszczepionemu implantowi może również oczywiście obsługiwać komputer, a nawet uczyć się nowych języków. Warto podkreślić, że wcześniej nauka była utrudniona, ponieważ niezbędna była kontrola komputera ustami.

Pewnie zastanawiacie się, jak to możliwe, że 29-latek był w stanie poruszać kursorem na ekranie. Otóż, aby tak się stało, mężczyzna musi wyobrazić sobie, że przesuwa kursor w konkretne miejsce na ekranie.

Jak twierdzi sam pacjent, teraz sterowanie komputerem jest naprawdę komfortowe. Przedtem musiał przybrać konkretną pozycję, natomiast gdy zbyt długo korzystał z komputera, zmagał się z bólem. Te wszystkie problemy zniknęły, ponieważ w przypadku Neuralinka może grać w gry, właściwie leżąc w łóżku, a korzystanie ze sprzętu nie wymaga pomocy osób trzecich.

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy pacjent z implantem jest zadowolony z tego rozwiązania. Można spodziewać się zatem, że niebawem firma Elona Muska znów będzie poszukiwała chętnych osób do przetestowania chipu mózgowego, a zainteresowanych raczej nie zabraknie. Co myślicie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
nowa opłata na X Dostęp do X będzie ograniczony? Musk chce wprowadzić nowe opłaty
Jeśli planujecie zacząć korzystać z X, dawnego Twittera, musicie wiedzieć, że Elon Musk planuje wprowadzić sporą zmianę w postaci opłaty dla wszystkich nowych użytkowników. Jego
arabia saudyjska ai Arabia Saudyjska zainwestuje 40 miliardów dolarów w AI?
Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to
Udostępnij

Doświadczona copywriterka tworząca teksty o różnej tematyce. Na bieżąco obserwuję nowości w świecie technologii i dzielę się nimi z innymi ludźmi. Po godzinach miłośniczka Netflixa, podróży, pieczenia ciast i herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *