Pierwsze The Last of Us cieszyło się wśród graczy olbrzymią popularnością. Nie ma co się dziwić, jeśli miało się z nim jakąkolwiek styczność. Cechowało się bowiem niesamowitą fabułą, świetnie wykreowanym światem i dobrze napisanymi postaciami (zwłaszcza tymi głównymi),. Do tego stworzyło je bardzo poważane i popularne studio Naughty Dog (są to między innymi twórcy sagi o Nathanie Drake’u). Wobec tego kiedy będzie premiera The Last of Us 2 i co już wiemy o tym tytule?

[AKTUALIZACJA] A mogło być tak pięknie… niestety 24 października 2019 ogłoszono, że premiera gry zostaje mimo wszystko przesunięta, aby twórcy mieli więcej czasu na jej poprawne dokończenie i doszlifowanie. Nieaktualna jest już poprzednia data premiery – 21.02.2020. Premiera The Last of Us 2 będzie miała miejsce 29 maja 2020 roku.

Premiera The Last of Us 2 – data i inne dane

  • Data premiery: 21 lutego 2020 roku
  • Studio: Naughty Dog
  • Platformy: PS4 i PS4 Pro

Dlaczego data premiery została podana tak późno?

Przez długi czas gracze nie byli w ogóle pewni, czy kiedykolwiek mogą liczyć na kontynuację The Last of Us. Nawet kiedy produkcja części drugiej została już potwierdzona, wciąż całość owiana była pewną tajemnicą. Spodziewano się między innymi, że być może będzie to jedna z premier mających zachęcić do zakupu Playstation 5 i pojawi się dopiero wraz z tą konsolą. Okazuje się jednak, że gra wychodzi raptem za kilka miesięcy, a my dopiero teraz się o tym dowiedzieliśmy.

Dlaczego? Odpowiedzialny za scenariusz gry Neil Druckmann twierdzi, że studio wstrzymywało się tak długo z ogłoszeniem daty premiery, ponieważ chciało mieć odnośnie tej daty pewność. Biorąc pod uwagę, jak często mamy obecnie do czynienia z poważnymi i często nawet kilkukrotnymi opóźnieniami w terminach premier gier, łatwo jest zrozumieć jego stanowisko. Dzięki temu fani mogą przynajmniej spać spokojnie. Mają bowiem pewność, że rzeczywiście 21 lutego przyszłego roku będą mogli zagrać w ten tak bardzo wyczekiwany tytuł. Przyznajcie sami: gdyby premiera The Last of Us 2 została najpierw ogłoszona, a później przesunięta, bylibyście zapewne wściekli. W ten sposób wyeliminowano taki scenariusz.

Jeszcze więcej przemocy

Pierwsze The Last of Us było niewątpliwie grą bardzo brutalną i pełną przemocy. Z drugiej strony kładziono w niej duży nacisk na możliwie jak najczęstsze unikanie walki czy zabijanie przeciwników po cichu. Nie była to gra o zombie w stylu Left For Dead, gdzie amunicji nie brakuje, a bohaterowie mają nadludzką wytrzymałość. Z udostępnionych materiałów promocyjnych można odnieść wrażenie, że chociażby po części The Last of Us 2 przeszło względem poprzedniczki pewną przemianę w zakresie gameplayu.

Oczywiście wciąż nie będzie to raczej typowa gra akcji. Widać już, że Ellie porusza się szybciej i bardziej dynamicznie od Joela, jest też bardziej agresywna. Fani pierwszej części, którzy kojarzą ją jako niekoniecznie niewinną, ale mimo wszystko wciąż małą dziewczynkę, bez wątpienia byli nieco zszokowani, widząc jak na trailerze podrzyna ona komuś gardło i grozi, że „zabije ich wszystkich”.

Gdzie jest Joel?

Oddani fani z pewnością zauważyli, że na dotychczasowych trailerach i grafikach promocyjnych brak Joela. Był to oczywiście jeden z głównych bohaterów części pierwszej. Obecnie nie padła jasna odpowiedź na pytanie, czy pojawi się on w The Last of Us 2. Naughty Dog to studio znane po części z manipulowania (ale nie w złym znaczeniu tego słowa) graczami i nigdy do końca nie wiadomo, czego się po nim spodziewać.

Bazując na obecnym stanie informacji można stwierdzić, że prawdopodobnie przynajmniej przez większą część gry Joel nie będzie fizycznie obecny w pobliżu Ellie, co nie znaczy, że jego wpływu na nią nie będzie można odczuć. Na pewno jednak możemy spodziewać się, że jego nieobecność zostanie w jakiś logiczny sposób wyjaśniona. Jednak biorąc pod uwagę, że premiera The Last of Us 2 to kwestia kilku miesięcy, jest spora szansa, że dopiero wtedy poznamy odpowiedź, a do tego czasu twórcy będą milczeć na ten temat.

Miejsce rozgrywania się akcji

Niektórzy mogą jeszcze pamiętać, że w części pierwszej swoją podróż zaczynaliśmy w Bostonie, po czym podróżowaliśmy na zachód. Już jakiś czas temu wspomniany wcześniej Neil Druckmann potwierdził, że The Last of Us 2 w dużej mierze będzie rozgrywać się w Seattle. Ciężko jednak uwierzyć, aby twórcy ograniczyli się tylko do tego jednego miasta, wobec czego prawdopodobnie możemy spodziewać się także co najmniej kilku innych rozbudowanych lokacji. Nie wiadomo też jeszcze, jak długa będzie gra, toteż ciężko stwierdzić, czy „w dużej mierze” oznacza, że w samym Seattle spędzimy 5 godzin, 10 godzin czy nawet więcej.

Muzyka w The Last of Us 2

Większość recenzentów części pierwszej, kiedy już skończyła zachwycać się fabułą czy postaciami, na ogół zwracała w pewnym momencie uwagę także na muzykę. Nie bez powodu – soundtrack do The Last of Us powszechnie uznawany jest wśród graczy za po prostu świetny. Ucieszyć może wobec tego informacja, że w kontynuacji powróci ten sam kompozytor, a mianowicie Gustavo Santaolalla.

Nawet jeśli świadomie nie zwracamy na to uwagi, prawda jest taka, że zwłaszcza w tak skupionych na narracji grach muzyka świetnie buduje napięcie. Jeśli jest słaba, może to po części zepsuć przyjemność z grania. Warto przeprowadzić w tej kwestii drobny eksperyment – w ustawieniach gry nie wyciszać dialogów, ale jedynie wszystkie dźwięki otoczenia, muzykę i inne efekty dźwiękowe. Na pewno szybko zauważymy, że po prostu mniej się wczuwamy w grę.

Mimo, że premiera The Last of Us 2 w zasadzie już za rogiem, wciąż wiemy o nim mniej, niż wielu by sobie życzyło. Może jednak jest to wbrew pozorom coś pozytywnego. Przynajmniej możemy być niemal pewni, że studio zdoła nas w jakiś sposób zaskoczyć. Znając Naughty Dog gra będzie co najmniej świetna, z potencjałem nawet na bycie grą roku. Trzeba więc im po prostu zaufać i uzbroić się na te następne kilka miesięcy w cierpliwość. Wobec tego jeszcze raz: premiera The Last of Us 2 będzie miała miejsce 21 lutego 2020. Kto już odlicza dni?

Obrazek: Naughty Dog

WARTO PRZECZYTAĆ:

playstation blog goty 2023 Znamy już wyniki PlayStation Blog Game of the Year Awards 2023!
Dobiegło końca głosowanie na najlepsze gry, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy miały swój debiut na PS4/PS5. Opublikowano już zwycięzców. Jakie produkcje znalazły się na
playstation studios Gry PlayStation Studios na Steam – jak się sprzedają? Lider jest zaskakujący!
Insomniac Games ma poważne problemy ze względu na atak hakerski, jakiego doświadczyło. Hakerzy wypuścili do sieci mnóstwo dokumentów, a wśród nich znalazły się dane dotyczące
dolby atmos ps5 Sony wprowadza obsługę Dolby Atmos do PS5!
W dzisiejszej bardzo dużej aktualizacji oprogramowania konsoli Sony wprowadza długo wyczekiwaną obsługę Dolby Atmos! To jednak nie wszystko, ponieważ sporych zmian i wyczekiwanych funkcji jest
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *