Z roku na rok smartfony stają się coraz szybsze. Lepsze procesory z wyższym taktowaniem, większa ilość pamięci RAM, no i układy graficzne umiejące renderować piękne gry w 60 FPS. Wszystkie te elementy składają się na wydajną maszynę, która bez problemu mieści się w naszej dłoni. Jedna z największych rewolucji w prędkości działania smartfonów nie dotyczyła jednak procesora, czy pamięci RAM, a pamięci wewnętrznej. Dlatego właśnie w tym artykule odpowiemy, czym jest i co daje technologia UFS w wersji 3.1.

Co to w ogóle jest UFS?

Jeszcze niecałe 10 lat temu większość producentów smartfonów, aparatów oraz kamer korzystała ze standardu pamięci eMMC. Jest to rodzaj pamięci flash oferujący bardzo podobne możliwości do dzisiejszych kart SD i microSD. Wraz z rosnącą wydajnością telefonów i wyższą rozdzielczością nagrywania filmów przez kamery (4K, a nawet 8K) eMCC powoli przestało gwarantować wystarczające przepustowości. Z tego powodu organizacja JEDEC (do której należą najwięksi producenci pamięci, tacy jak: Samsung, Toshiba, Micron i Hynix) zaprezentowała w 2011 roku nowy standard UFS.

UFS (ang. Universal Flash Storage) to specyfikacja określająca rodzaj pamięci flash stosowanej w smartfonach, aparatach cyfrowych i innych urządzeniach mobilnych. UFS jest pozycjonowany przez organizację JEDEC, jako bezpośredni następca dla pamięci eMMC. Spełnia on bardzo podobną funkcję, ale potrafi zaoferować o wiele lepsze prędkości oraz czasy dostępu niż starszy standard. Wskutek tego eMMC straciło swoją pozycję lidera na rynku i obecnie spotykane jest tylko w smartfonach oraz komputerach mobilnych z najniższej półki.

Przez wiele lat swojego istnienia standard UFS doczekał się kilku ulepszonych wersji. Mamy więc:

  • UFS 1.0 oraz UFS 1.1. — Standardy pokazane odpowiednio w  2011 oraz 2012 roku osiągające maksymalne prędkości rzędu 300 MB/s.
  • UFS 2.0/2.1 — Pamięci osiągające maksymalną przepustowość ok. 1200 MB/s. UFS 2.0 debiutowało w roku 2013, a UFS 2.1 w 2016. UFS 2.1 wciąż można często spotkać w urządzeniach ze średniej półki.
  • UFS 3.0 i UFS 3.1 — Rodzaj pamięci wciąż używany we flagowych smartfonach. UFS 3.0 miało swoją premierę w 2018, a udoskonalone 3.1 2 lata później w 2020. Maksymalne prędkości osiągane przez oba standardy to 2900 MB/s.
  • UFS 4.0 —  Najnowszy rodzaj pamięci UFS pokazany w sierpniu 2022. Dopiero teraz zaczynają pojawiać się nowe topowe smartfony od firm takich jak Samsung, czy Xiaomi wyposażone w UFS 4.0. Maksymalne prędkości rzędu 5800 MB/s.

Pierwszym smartfonem wyposażonym w szybką pamięć UFS (konkretnie wariant UFS 2.0) był Samsung Galaxy S6, czyli koreański flagowiec z 2015 roku. Niedługo po tym inni popularni producenci poszli krokiem Samsunga i pokazali nowe urządzenia z pamięcią UFS.

ufs 3.1 speed

UFS 3.1 a UFS 3.0 – najważniejsze różnice

UFS 3.1 oraz jego starszego brata, czyli 3.0 można spotkać w naprawdę wielu urządzeniach leżących na sklepowych półkach. Pamięci tego typu instalowane są nie tylko w absolutnie topowych jednostkach, ale również w średniakach takich jak POCO X3 Pro, czy Google Pixel 6A.

Mimo tego, że na papierze oba standardy mają jednakowe prędkości maksymalne to UFS 3.1 posiada kilka cech, których próżno szukać w UFS 3.0. Trzy ważne, nowe technologie w UFS 3.1, którymi chwali się JEDEC to:

  • Writer Booster — tak, jak wskazuje nazwa, Writer Booster jest funkcją pozwalającą na zwiększenie zapisu w niektórych sytuacjach. Wszystko przez dodanie pamięci Cache, do której telefon ma szybszy dostęp.
  • Deep Sleep — urządzenia z UFS 3.1 posiadają lepszy tryb głębokiego uśpienia. Redukuje on zużycie energii względem poprzedniej techniki stosowanej w UFS 3.0.
  • Performance Throttling Notification — technologia, dzięki której pamięć może poinformować urządzenie, że wskutek wysokich temperatur wystąpił tzw. throttling (zmniejszenie taktowania/prędkości). W smartfonach z aktywnym chłodzeniem pozwala to na zwiększenie prędkości wentylatora, gdy następuje przegrzanie.

ufs 2.2 vs 3.1

Jakie smartfony mają pamięć UFS 3.1?

Tak jak wspomnieliśmy trochę wyżej, UFS 3.1 jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród producentów smartfonów. Aktualnie z UFS 3.1 korzystają setki smartfonów i możemy być pewni, że mimo premiery UFS 4.0 ta liczba będzie wciąż rosła. Popularne smartfony, które mają pamięć UFS 3.1 to:

  • OnePlus 10
  • Xiaomi 12
  • Poco X3 Pro
  • Poco F3
  • Google Pixel 6A
  • Google Pixel 7 i Google Pixel 7 Pro
  • Samsung Galaxy S22
  • Samsung Galaxy S20 FE
  • Nothing Phone (1)

i wiele, wiele więcej.

Nowy standard UFS 4.0, czyli jeszcze lepiej i szybciej

W sierpniu 2022 swoją premierę miał standard 4.0. W porównaniu z UFS 3.1 oferuje on nawet dwukrotnie większe przepustowości maksymalne i odrobinę mniejsze zużycie energii. USF 4.0 zachowuje pełną kompatybilność wsteczną z UFS 3.1 oraz UFS 3.0, przez co możliwe jest zastosowanie obu typów pamięci w jednym urządzeniu.

ufs 2.1 vs 3.1

Urządzenia z UFS 4.0, które jesteśmy już w stanie kupić w sklepach to przykładowo:

  • Samsung Galaxy S23+ oraz Samsung Galaxy S23 Ultra
  • OnePlus 11
  • Xiaomi 13
  • Nubia Red Magic 8 Pro

Podsumowanie

Teraz już wiecie, czym jest UFS 3.1 i w jakich smartfonach znajdziecie taką pamięć. Aby przekonać się o prędkości płynącej z tego rozwiązania, koniecznie sprawdźcie naszą recenzję smartfona Realme GT Neo 2.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Heat it na komary – recenzja
Macie dość pogryzień przez komary? To świetnie się składa, ponieważ właśnie na rynku pojawiło się urządzenie, które może stanowić rozwiązanie tego jednak uciążliwego problemu. Czy
Fascynujący świat Diablo IV
W tej recenzji przyjrzymy się ekscytującemu światu Diablo IV. Ciemna atmosfera gry i intensywna rozgrywka są jej głównymi atutami. Fani pokochają powrót do korzeni serii,
PS5 Pro Anniversary Edition Znamy ceny jubileuszowej edycji PS5!
O ostatnich dwóch tygodniach można śmiało powiedzieć: dzień bez newsa związanego z PS5 to dzień stracony. Nie inaczej jest również dziś, gdyż wracamy z pewną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *