O Amazonie było dotychczas relatywnie cicho w kontekście AI, jednak właśnie się to zmieniło, wraz z wielką inwestycją. Amerykański gigant zdecydował się przeznaczyć miliardy dolarów na wzmocnienie start-upu Anthropic, odpowiedzialnego za chatbota Claude.

2-letnia firma otrzyma zastrzyk nawet 4 miliardów dolarów

Google ma Barda. OpenAI (i Microsoft) ChatGPT. Apple pracuje nad swoim chatbotem, chociaż na razie daleko mu do premiery jako komercyjny produkt. Gdzie jest w tym wszystkim Amazon, czyli kolejna duża firma z bardzo głębokimi kieszeniami? Czy pozostał w tyle za konkurencją?

W sierpniu informowaliśmy Was, że każdy zespół Amazona pracuje nad generatywną sztuczną inteligencją, a teraz ogłoszono kolejny duży krok w tej dziedzinie. Przedsiębiorstwo zdecydowało się zainwestować w Anthropic, czyli firmę założoną w 2021 roku przez byłych pracowników OpenAI.

Do tej pory Anthropic ma na swoim koncie wspomnianego chatbota o nazwie Claude, a także jego wypuszczoną w lipcu 2023 ulepszoną wersję — Claude 2, dostępną póki co jedynie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Pierwotnie na konto start-upu wpłynie 1,25 miliarda dolarów, ale Amazon zapewnił sobie możliwość zwiększenia tej kwoty nawet do 4 miliardów dolarów. Warto zaznaczyć, że, do lipca 2023 firmie udało się zebrać łącznie ~1,5 miliarda od wielu różnych inwestorów, w tym Google — nowy zastrzyk gotówki właśnie podwoił jej fundusze.

Mamy ogromny szacunek dla zespołu Anthropic i jego modeli podstawowych i wierzymy, że dzięki naszej głębszej współpracy możemy poprawić doświadczenia wielu klientów, w perspektywie krótko- i długoterminowej – Andy Jassy, ​​dyrektor generalny Amazona

Anthropic będzie używać usług Amazona

Nie ma nic za darmo, w związku z czym oprócz udziału mniejszościowego w firmie Amazon wynegocjował sobie w zamian za wspomnianą gotówkę kilka benefitów. Między innymi w ramach zawartej umowy Anthropic zobowiązało się do korzystania z AWS (Amazon Web Services) jako swojego głównego dostawcy usług w chmurze do obsługi obciążeń o znaczeniu krytycznym.

Do tego zagwarantowało długoterminową dostępność swoich modeli podstawowych w ramach usługi Amazon Bedrock, a ponadto start-up zdecydował się używać chipów AWS Trainium i Inferentia do całego procesu tworzenia i wdrażania kolejnych modeli podstawowych.

Co o tym wszystkim sądzicie? Myślicie, że współpraca Amazona i Anthropic może na dłuższą metę się sprawdzić? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło obrazka wyróżniającego: Anthropic

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *