To nie clickbait, niektóre nagłówki i artykuły piszą się same. Ledwo pisaliśmy, że Elon znowu namieszał na Twitterze, a on znowu daje nam ciekawy temat do opisania. Właśnie za pomocą Twittera ogłosił powstanie swojej nowej firmy xAI, której celem jest dosłownie “zrozumieć rzeczywistość”.

Jedno AI, żeby zjednoczyć wszystkie

Szczegóły jeszcze nie są dokładnie znane. Znamy na dobrą sprawę tylko mały zbiór ogólników zebranych na stronie nowego przedsięwzięcia, którą możecie znaleźć pod tym adresem. Najważniejszy jest cel nowej firmy: Cel xAI to zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”. Więcej szczegółów powinno pojawić się już niebawem, ponieważ na 14 lipca zaplanowane zostało spotkanie z zespołem podczas chatu Twitter Space.

Właśnie: w gąszczu niewiadomych znamy już zespół, który będzie odpowiadał za xAI. Liderem jest oczywiście nie kto inny jak sam Elon Musk we własnej osobie. Elon może pochwalić się małym doświadczeniem w pracy z AI – był jednym z założycieli OpenAI (firmy, która stworzyła ChatGPT). Z OpenAI odszedł w 2018 roku, obawiając się konfliktu interesów z Teslą, która przecież również mocno skupiała się na temacie AI i autonomii.

Reszta zespołu to jedenaście osób, które mogą szerszej publiczności nie być znane z imienia i nazwiska. Mają jednak spore doświadczenie w młodej branży AI, co dla xAI jest najważniejsze. Wielu z nich pracowało (lub pracuje) przy DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research i Tesli. Pracowali i kierowali rozwojem niektórych z największych przełomów w dziedzinie, w tym w AlphaStar, AlphaCode, Inception, Minerva, GPT-3.5 i GPT-4.

Drużyna nie zamyka się jednak na tych dwunastu osobach. Bardzo ważnym ogniwem całości będzie doradca w osobie Dana Hendrycksa, który aktualnie jest dyrektorem Centrum bezpieczeństwa AI (Centre for AI Safety). CAIS to organizacja non-profit, która skupia się ograniczaniu zagrożeń związanych z użyciem AI i promowanie standardów bezpieczeństwa. Całość ma sprawić, żeby AI służyło rozwojowi społeczeństwa, zamiast mu zagrażać.

Bezpieczeństwo związane z AI to bardzo ważny temat, biorąc pod uwagę, że ciągle rosną wątpliwości, a ostatnio wręcz pojawił się pierwszy pozew o prawa autorskie wobec AI. Firma działa osobno od X Corp, ale będzie ściśle współpracować z X (Twitter), Teslą i innymi firmami.

Czy xAI odpowie na wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę?

Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę (Ultimate question of life, the Universe, and everything) to oczywiście motyw z serii książek Douglasa Adamsa “Autostopem przez galaktykę”. Książkowy superkomputer, będący czymś na kształt AI, udziela odpowiedzi na to pytanie.

Czytając o tym, że nowe xAI Elona ma na celu „zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”, ciężko nie odnieść wrażenia, że to kolejny motyw z książek science-fiction, który może być bliski urzeczywistnienia. Czy xAI da radę odpowiedzieć na wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę?

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *