Sytuacja, w której komputer działa, ale jest czarny ekran, jest jedną z bardziej frustrujących do diagnozy i naprawy. Myślę, że wszyscy wiedzą czemu: ciężko porządnie zdiagnozować problem, gdy nie widzimy nic na ekranie. Oczywiście są pewne sposoby (a właściwie przyczyny), przy których może nie będzie przeszkadzać. Do wszystkiego dojdziemy. Sprawdźmy, jak sobie poradzić, gdy komputer działa, ale ekran jest czarny!

Komputer działa, ale jest czarny ekran – przyczyny

Zrozumienie przyczyn, dla których komputer działa, ale ekran jest czarny, może pomóc w prawidłowej diagnozie. Znalezienie źródła problemu to pierwszy krok, który odpowiednio nakieruje nas na rozwiązanie. Dzięki temu może się obejdzie bez potrzeby sprawdzania wszystkiego po kolei, co może być bardzo czasochłonne. Pamiętajcie jednak, że skupiamy się konkretnie na sytuacji, gdy komputer działa, ale jest czarny ekran. Jeśli komputer nie chce się włączyć, potencjalne rozwiązania będą inne.

Czarny ekran komputera może być bardzo frustrującym przeżyciem. Niezależnie, czy mieliśmy akurat pracować, czy chcieliśmy w coś pograć. Problem niestety nie omija żadnego urządzenia. Możecie spotkać komputer, który działa, ale ma czarny ekran, ale równie dobrze może to być laptop. Jednocześnie laptop może być sporo trudniejszy do naprawy. Mamy jednak nadzieję, że z naszym poradnikiem sobie poradzicie.

problem z komputerem czarny ekran

Jakie mogą być przyczyny, że komputer działa, ale jest czarny ekran?

  • Przyczyny sprzętowe (hardwarowe) – Z jednej strony może to być uszkodzenie komputera. Taki efekt może dać zepsuta płyta główna lub karta graficzna. Z drugiej strony to oczywiście możliwa wada monitora, która postanowiła się objawić właśnie tego dnia. Jest też “trzecia strona”: to problem z kablami lub połączeniami.
  • Problem ze sterownikami – Niekompatybilne, nieaktualne lub wprost złe sterowniki z reguły objawiają się w inny sposób. Jednak jeśli prześladuje was pech, może się okazać, że problem czarnego ekranu w komputerze to problem ze sterownikami, które namieszały w systemie.
  • Przegrzewanie – Z reguły pierwszym objawem przegrzania jest to, że komputer wolno chodzi. Jeśli jednak zaniedbaliście te objawy i pozwoliliście im się nagromadzić, mogą one doprowadzić do usterki, która objawi się czarnym ekranem. Jest to jednak raczej dosyć drastyczny przypadek: musiałoby to się raczej wiązać z zepsutym chłodzeniem.
  • Ustawienia BIOS/UEFI – Niewłaściwie ustawienia w Biosie mogą w rezultacie sprawić, że podczas startu systemu obraz nie będzie przekazywany do monitora. W rezultacie możecie mieć problem z czarnym ekranem.
  • Problemy z zasilaniem – Jest to kolejna z tych przyczyn, która się raczej nie zdarza. Kronikarskim obowiązkiem musimy ją jednak wymienić. Niewystarczające zasilanie może “nie starczać” na ekran. Trochę częściej może to występować w laptopach ze starą baterią.

Pozostaje jeszcze jedna przyczyna, przez którą komputer może działać, ale ekran będzie czarny. Jest to oczywiście fizyczne uszkodzenie monitora. Zakładamy jednak, że potraficie rozpoznać pęknięcie na monitorze i poprawnie zdiagnozowano potrzebę kupna nowego monitora.

Jak zdiagnozować, czemu komputer działa, ale ekran jest czarny?

Znamy już powody, dla których komputer może działać, ale ekran może wciąż być czarny. Pora sprawdzić, w jaki sposób zdiagnozować ten problem, a to już o krok bliżej rozwiązania. Jeśli interesują was sposoby, jak rozwiązać problem z czarnym ekranem, przeskoczcie od razu do następnej części poradnika. Warto jednak przeczytać całość, gdyż ta wiedza może się przydać w przyszłości (jednak nikomu tego nie życzymy).

Jak zdiagnozować, czemu komputer działa, ale ekran jest czarny?

  • Sprawdź podłączenia kabli – Być może z jakiegoś powodu któryś kabel się wysunął? Jest to dosyć nieoczekiwane, ale wcale nie nieprawdopodobne. Czemu? Wystarczy przecież czasem delikatnie szturchnąć monitor lub komputer. Jeśli ktoś ma nowszego laptopa, do którego podłącza monitor wejściem USB-C, pewnie wie, jak ten kabel delikatnie siedzi. Warto sprawdzić również z innym kablem. Nie jest to częste, ale kable również się mogą uszkodzić.
  • Jeśli to nie kable, podłącz komputer do innego zewnętrznego monitora. Jasne, nie każdy ma drugi monitor, ale pamiętajcie, że w dzisiejszych czasach wystarczy jakikolwiek telewizor z wejściem HDMI. Wejście HDMI jest w telewizorach od kilkunastu lat, powinniście bez problemu coś znaleźć.
  • Czy widzisz cokolwiek na ekranie podczas włączania komputera? Jeśli komputer działa, ale ekran jest czarny dopiero podczas uruchamiania systemu, spróbuj włączyć tryb awaryjny. Jeśli w trybie awaryjnym komputer zadziała, będzie to oznaczać, że problem leży w systemie operacyjnym. Będzie to zbliżona usterka do sytuacji, gdy komputer się włącza, ale system nie startuje.
  • Sprawdźcie kartę graficzną – Sprawdźcie, czy podczas uruchamiania komputera zaczynają się kręcić wiatraczki od karty graficznej. Jeśli macie zintegrowaną kartę graficzną w płycie głównej, podłączcie monitor do niej. Dla potwierdzenia testu najlepiej wyjąć dedykowaną kartę graficzną z płyty głównej na ten czas. To pozwoli ocenić, czy wina nie leży w karcie graficznej.
  • Czy komputer wyświetla jakikolwiek błąd, zanim ekran przejdzie w czerń? Postarajcie się wyszukać kod błędu w Google, to powinno was pokierować do rozwiązania.
  • Niektóre monitory (np. Dell) mają wbudowany program naprawczy. Spróbujcie go włączyć. Szczegóły tego rozwiązania znajdziecie w instrukcji waszego modeli monitora.
  • Wejdźcie w ustawienia monitora. Każdy monitor ma jakieś (z reguły) fizyczne przyciski, które wywołują menu i pozwalają na zmianę ustawień z poziomu monitora. Jeśli żadne menu się nie wyświetla, rośnie szansa na to, że to monitor uległ uszkodzeniu.

Przy diagnozie, podobnie jak przy szukaniu przyczyn, omijamy najbardziej oczywistą przyczynę, czyli to, że monitor się nie włącza. Oczywiście to również warto potwierdzić innym kablem lub chociaż podłączeniem do innego gniazdka.

Najlepsze sposoby na to, jak rozwiązać problem z ekranem

Wiemy już, jak szukać przyczyn tego, że komputer działa, ale jest czarny ekran. Poznaliśmy sposoby na to, jak zdiagnozować, czemu komputer działa, ale ekran jest czarny. Najwyższa pora dowiedzieć się, jakie są najlepsze sposoby na to, jak rozwiązać problem z ekranem.

Jakie są najlepsze sposoby na to, jak rozwiązać problem z ekranem?

  • Zrestartuj komputer – Jeśli problem z czarnym ekranem pojawił się nagle podczas pracy przy komputerze, po prostu zrestartujcie komputer. Restart sprawia, że system resetuje pliki używane do pracy systemu. Jeśli to z nimi coś się stało, jest spora szansa na to, że przy okazji resetu się naprawią. Tak, jest to banalny sposób na naprawę, ale od tego zawsze powinniśmy zacząć.
  • Zaktualizuj sterowniki, w szczególności od karty graficznej – Oczywiście może być to trudne do zrobienia z czarnym ekranem, ale jeśli jest to problem przejściowy, koniecznie o to zadbajcie.
  • Sprawdźcie podzespoły, czy są odpowiednio podłączone. Nie tylko podłączenie kable do monitora, ale również kartę graficzną, czy nie wypadła ze swojej szyny.
  • Wyczyśćcie komputer. To zawsze warto zrobić i warto pamiętać, żeby robić to regularnie.
  • Jeżeli dacie radę wejść do Biosu, przywrócić ustawienia fabryczne.
  • Jeżeli wciąż jest problem z czarnym ekranem, spróbujcie zreinstalować system operacyjny.

Udało się? To świetnie! Zapamiętajcie te porady, gdyż mogą przydać się w wielu przypadkach, np. gdy komputer się zawiesza. W rzeczywistości większość z nich to dosyć standardowy zestaw metod służących do rozwiązywania problemów.

Komputer działa, ekran wciąż czarny, ale udało wam się ustalić przyczynę problemu? To również świetnie, najważniejszy krok wykonany. Teraz kwestia naprawy lub kupna/wymiany sprzętu i można wracać do korzystania z komputera.

Nie udało się? Niestety ostatecznie zostają dwa rozwiązania:

  • Jeżeli wszystkie powyższe rozwiązania nie dają rezultatu, ale macie pewność, że monitor działa (ponieważ jesteście w stanie wejść do Biosu), najwyższa pora poszukać pomocy specjalisty. Profesjonalny serwis komputerowy będzie w stanie dużo precyzyjniej określić, gdzie jest problem. W tym momencie może to wciąż być problem sprzętowy lub systemowy.
  • Komputer działa, ale ekran jest czarny cały czas? Najprawdopodobniej oznacza to monitor do wymiany. Monitory nie są wieczne i jest możliwe, że zepsuł się po prostu ze starości.

Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości?

Jeżeli przeczytaliście cały nasz poradnik, co robić, gdy komputer działa, ale jest czarny ekran, można śmiało powiedzieć, że podstawy macie opanowane. Posiadacie całą niezbędną wiedzę, która pozwoli przeciwdziałać takim sytuacjom w przyszłości.

Postarajmy się jednak w skrócie podsumować, co robić, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości:

  • Dbajcie o swój sprzęt. Tak po prostu. Regularnie (co kilka miesięcy) otwierajcie obudowę komputera i czyśćcie go z kurzu. Oczywiście, gdy jest wyłączony i odłączony od prądu. Można również odkurzyć kurz z monitora.
  • Na bieżąco aktualizuj sterowniki do swoich podzespołów.
  • Używaj markowego sprzętu. Tanie zasilacze nie bez powodu są nazywane “tykającymi bombami”. Tyczy się to nie tylko zasilaczy i innych podzespołów, ale również listew przeciwprzepięciowych. Warto zainwestować w porządne listwy, które dają dużo większą ochronę przed przepięciami.
  • Używaj antywirusów i unikaj podejrzanych stron.
  • Ogranicz liczbę programów w autostarcie i długotrwałego obciążania komputera np. przez trzymanie otwartych zbyt wielu zakładek. Jeśli komputer zwalnia to oznaka, że trzeba działać.
  • Nie zapełniajcie swojego dysku w 100%. Kilka procent powinno pozostać wolne dla pamięci tymczasowej.

To tyle. Mamy nadzieję, że udało wam się rozwiązać problem z czarnym ekranem!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak połączyć komputer z wifi Jak połączyć komputer z Wi-Fi? Instrukcja
Dla wielu osób minęły już czasy, w których połączenie z Wi-Fi miałoby sprawiać jakikolwiek problem. Wystarczy z listy wielu dostępnych sieci wybrać odpowiednią nazwę, wprowadzić
komputer nie widzi wifi Co robić, gdy komputer nie widzi Wi-Fi? Poradnik
Czy jest w naszym teraźniejszym życiu gorszy moment, niż gdy zostajemy odłączeni od Internetu? Chyba nawet niedrukująca drukarka nie wzbudza takiej grozy. Brak dostępu do
jak podłączyć komputer do telewizora Jak podłączyć komputer do telewizora? Sprawdzone sposoby!
Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *