Legendarnej serii Baldur’s Gate nie trzeba większości graczy przedstawiać – zwłaszcza tym, którym słynne “Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę” automatycznie przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa. Wiele osób ucieszy w związku z tym fakt, że Larian Studios udostępniło właśnie pierwszy oficjalny gameplay z Baldur’s Gate 3, czyli kolejnej odsłony, którą zapowiedziano z dużą fanfarą w zeszłym roku.

Można obejrzeć ponad godzinę rozgrywki

Poniższy fragment rozgrywki został zaprezentowany przez twórców na corocznych targach PAX East, które mimo obaw związanych z koronawirusem odbyły się bez przeszkód (jednak właśnie z tego powodu udziału w targach zdecydowało się w tym roku nie brać Sony). Graczom pokazano ponad godzinę autentycznej rozgrywki, którą możecie obejrzeć poniżej.

Co z powyższego materiału wynika? Istotną zmianą względem Baldur’s Gate i Baldur’s Gate 2 jest niewątpliwie przejście na turowy model rozgrywki Ponadto jeśli chcemy, możemy podejść do potyczek strategicznie i aktywować sekwencję tur, która pozwoli nam już na samym początku walki ustawić naszych bohaterów na najbardziej sprzyjających pozycjach.

Pewne rzeczy pozostają jednak niezmienne, jak chociażby izometryczna kamera. Większe pole do popisów dla fanów strategii nie wyklucza jednak znanych i lubianych elementów losowości, takich jak pułapki czy tzw. skill checki (reprezentowane graficznie poprzez rzut kostką).

Zajmujące się Baldur’s Gate 3 Larian Studios nie jest może tak znane, jak Ubisoft, Rockstar czy CD Projekt Red, ale fani gatunku z pewnością je kojarzą: jeśli nie z nazwy, to z gier, które zostały przez nie stworzone. Są to bowiem autorzy gier z serii Divinity, m.in. niezwykle ciepło przyjętego Dinivity: Original Sin II z 2017 roku. W związku z tym można z optymizmem myśleć o tym, co z nowego Baldura ostatecznie wyjdzie.

baldur's gate 3 screenshot
Źródło: Larian Studios

Dialogi przeszły przemianę

Pewien element, odnośnie którego opinie fanów serii mogą być nieco podzielone, to dialogi. Zdecydowano się tym razem na bardziej atrakcyjne wizualnie podejście, podobne do rozwiązań stosowanych w pierwszoosobowych RPG-ach, takich jak chociażby The Outer Worlds. Jak to wygląda w praktyce możecie zobaczyć na poniższych screenach.

baldur's gate 3 dialog
Źródło: Larian Studios
baldur's gate 3
Źródło: Larian Studios

Kiedy premiera Baldur’s Gate 3?

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery ostatecznej wersji Baldur’s Gate 3, ale jeśli spodobał nam się powyższy gameplay, nie ma powodu do obaw: okazja do zagrania w tytuł pojawi się jeszcze w tym roku. Ogłoszono bowiem, że nowy Baldur będzie dostępny na Steamie w trybie Early Access jeszcze w 2020 roku.

Czyli może już niedługo, a może za ponad pół roku – jednak biorąc pod uwagę, że na podstawie fragmentu rozgrywki gra wydaje się być już w stosunkowo dobrym stanie, być może nie naczekamy się zbyt długo.

Podobał wam się udostępniony przez twórców fragment rozgrywki? Już nie możecie się doczekać na premierę, czy może niekoniecznie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Gry - zobacz ceny

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *