Standardowe metody płatności, których używamy na co dzień, są wygodne, ale w większości przypadków nie zapewniają anonimowości. Są tak skonstruowane, by zapisywały dane na temat stron transakcji. Poza numerami kart płatniczych są to m.in. dane osobowe. Czy istnieją jednak sposoby na zachowanie prywatności podczas płacenia? Czy BLIK jest anonimowy? Oto wszystko, co warto wiedzieć o anonimowych płatnościach i anonimowych przelewach.

Anonimowe płatności – dlaczego warto zachować prywatność podczas płacenia w internecie?

Anonimowe płatności w internecie to ważny, ale często źle rozumiany temat. Wiele osób sądzi, że skoro nie wprowadza swoich danych, to płatność automatycznie jest anonimowa. Warto jednak pamiętać, że bezpieczna płatność nie zawsze równa się płatności anonimowej. Aby płatność uznać za prywatną, nie mogą być do niej przypisane żadne dane osobowe. W tym celu warto posłużyć się np. kartą prepaid.

Kiedy jednak anonimowe przelewy przez internet mogą okazać się przydatne? Dlaczego w ogóle warto zachować prywatność podczas płacenia w sieci? Anonimowe płatności to sposób na zabezpieczenie swoich danych osobowych i finansowych. Pozwalają one na dokonywanie transakcji bez ujawniania swojego imienia, nazwiska, adresu zamieszkania czy numeru karty płatniczej. Dzięki temu osoby dokonujące płatności w internecie mogą czuć się bezpiecznie i chronić swoją tożsamość.

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto korzystać np. z anonimowej wirtualnej karty płatniczej, jest ochrona przed kradzieżą tożsamości. W przypadku, gdy osoba dokonująca płatności ujawni swoje dane osobowe lub finansowe, może stać się ofiarą oszustwa lub kradzieży tożsamości. Anonimowe metody płatności, takiej jak chociażby Paysafecard, pozwalają realizować transakcje bez ujawniania swoich danych osobowych. Nie istnieje więc ryzyko kradzieży informacji lub tożsamości.

anonimowa wirtualna karta płatnicza

Innym powodem, dla którego warto zachować prywatność podczas płacenia w internecie, jest zabezpieczenie się przed nadmiernym monitorowaniem swoich transakcji. W dzisiejszych czasach wiele firm zbiera informacje o swoich klientach i ich płatnościach. Dzięki anonimowym płatnościom online osoby realizujące transakcje w internecie mogą chronić swoją prywatność i uniknąć śledzenia swoich poczynań.

Jak przelać pieniądze anonimowo? Wybrane sposoby

Czy przelew BLIK jest anonimowy? Niestety nie. Więc jak przelać pieniądze anonimowo? Okazuje się, że nie jest to aż tak trudne, jak początkowo mogłoby się wydawać. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z prywatnością i przede wszystkim korzystać z odpowiednich anonimowych płatności internetowych.

Czy płatność BLIK-iem jest anonimowa?

Czy BLIK jest bezpieczny? Oczywiście, że tak. W końcu to najpopularniejsza metoda płatności w Polsce. Trudno byłoby to osiągnąć, gdyby nie dopracowane mechanizmy zabezpieczeń. Jednak czy płatność BLIK-iem jest anonimowa? Zdecydowanie nie. To, że podczas płatności wprowadzamy tylko 6-cyfrowy kod, nie oznacza, że transakcja nie zawiera naszych danych. Te są bowiem pobierane bezpośrednio z konta bankowego, z którego realizowany jest przelew.

Czy przelew BLIK na telefon jest anonimowy? Tutaj także nie mamy dobrej informacji dla osób dbających o prywatność – w trakcie wykonywania przelewu ujawniany jest nie tylko numer telefonu nadawcy, ale także jego dane zaciągnięte z systemu bankowego. Wiemy więc już, czy nadawca BLIK jest anonimowy. Poniżej wyjaśniamy natomiast, jak anonimowo płacić w internecie.

Kryptowaluty – czy zapewniają anonimowość?

Kryptowaluty to cyfrowe waluty, które zyskały na popularności w ostatnich latach. Jednym z ich najważniejszych aspektów jest anonimowość transakcji. Transakcje kryptowalutowe zapewniają poziom anonimowości, który jest niedostępny dla zwykłego sektora finansowego. Jednakże nie oferują one absolutnej prywatności. Zasady KYC (“Know Your Customer”) wprowadzane przez giełdy kryptowalutowe wymagają od użytkowników podania swoich danych osobowych. Istnieją też technologie pozwalające na śledzenie transakcji blockchain, które mogą potencjalnie zdeanonimizować użytkowników.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre kryptowaluty, takie jak monero, oferują wyższy poziom prywatności niż bitcoin i ethereum. Monero wykorzystuje ukryte adresy i podpisy pierścieniowe, aby zachować anonimowość transakcji. Jednakże korzystanie z prywatnych kryptowalut może być bardziej skomplikowane, a ich stosowanie wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności, takich jak chociażby szyfrowane połączenie VPN. Jaki VPN wybrać? Warto posłużyć jednym z przygotowanych przez nas rankingów.

anonimowe płatności w internecie

Karty płatnicze pre-paid

Anonimowe przelewy przez internet są także możliwe dzięki przedpłaconym kartom, czyli pre-paid. Zazwyczaj kupuje się je w punktach usługowych lub przez internet. Chcąc zachować całkowitą prywatność, warto zakupić je za gotówkę, by nie zostawić po sobie żadnych śladów.

Następnie taką kartą można opłacić zamówienie w internecie. Karty pre-paid są powszechnie akceptowane w wielu sklepach internetowych i witrynach świadczących różnorodne usługi.

O czym w takim przypadku warto pamiętać, by anonimowo płacić w internecie? Jeśli korzystamy z karty pre-paid, zadbajmy, aby w serwisie, w którym składamy zamówienie, nie udostępnić naszych danych (np. adresowych). Jeśli zamawiamy coś fizycznego z dostawą, można posłużyć się paczkomatem, a kod odbioru otrzymać na tymczasowy adres e-mail. Także w tym przypadku warto korzystać z połączenia VPN. Wiedząc, jak używać VPN, zapewnimy sobie odpowiednią prywatność.

Przekaz pieniężny na poczcie

Sposobem na anonimowy przelew może też być tradycyjny przekaz pieniężny zlecony na poczcie. Wprawdzie nadawca jest proszony o wypełnienie swoich danych osobowych na druczku, ale realnie rzadko kiedy informacje te są weryfikowane przez pracownika poczty.

Dzięki temu środki można anonimowo wysłać na wskazane przez nas konto. Minusem takiego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na realizację przekazu. Może on wynosić nawet kilka dni.

VPN jako narzędzie wspierające anonimowe płatności

Choć prywatne połączenie VPN zapewnia użytkownikowi anonimowość, to w kontekście płatności będzie wzmacniać cały proces tylko w przypadku, gdy korzystamy z jednej z wymienionych wyżej metod płatności. Aktywowanie VPN (sprawdź, jak włączyć VPN) nie sprawi bowiem, że wykonamy anonimową transakcję, gdy zdecydujemy się ją opłacić np. kartą debetową lub przelewem BLIK.

Połączenie VPN może jednak wzmocnić naszą prywatność w momencie, gdy posługujemy się np. anonimową wirtualną kartą płatniczą. Dzięki szyfrowanemu połączeniu i możliwości zamaskowania naszej prawdziwej lokalizacji możemy zatrzeć dane, które bez połączenia VPN mogłyby wskazywać na naszą osobę.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie usługi VPN są sobie równe. Niektóre z nich mogą przechowywać dzienniki aktywności użytkowników lub nie oferować wystarczającego poziomu szyfrowania. Dlatego ważne jest, aby wybrać renomowaną usługę VPN, która oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności.

Należy też sprawdzić, czy VPN zmienia IP. To oczywiście podstawowa funkcja każdej usługi tego typu, ale niekiedy konfiguracja aplikacji może sprawdzić, że w pewnych sytuacjach będziemy identyfikowani za pośrednictwem naszego standardowego IP, które zdradza naszą tożsamość. Przed dokonaniem płatności warto więc upewnić się, czy połączenie VPN jest aktywne.

Anonimowe płatności – kto powinien rozważyć?

Anonimowe płatności to sposób na zabezpieczenie swoich danych osobowych i przede wszystkim finansowych. Wymagają od nas jednak znacznie więcej czasu i energii niż zwykłe płatności. W jakich przypadkach warto je więc stosować? Oto kilka przykładów:

  • Anonimowy przelew sprawdzi się w przypadku, gdy dokonujemy zakupów w internecie, ale chcemy chronić swoją prywatność, unikając tym samym podawania danych osobowych i ryzyka kradzieży tożsamości.
  • Anonimowe płatności będą też przydatną opcją w sytuacji, gdy chcemy uniknąć nadmiernego monitorowania swoich transakcji.
  • Anonimowe płatności internetowe będą odpowiednim wyborem, gdy chcemy przelać komuś środki, nie zdradzając jednocześnie swoich danych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *